Kohaliku võimu juurde tuleks lasta vaid neid, kes reaalselt on näidanud tahet midagi reaalselt ära teha ja seda ka seniste tegudega tõestanud, rääkisid ettevõtjad Peep Kuld ja Taavi Kotka Äripäeva raadio saates „Poliitikute töölaud“.
Poolteist kuud enne kohalikke valimisi oli vaatluse all ettevõtjate ja kohaliku võimu suhe. „Ideaal on see, et üks ei takista teist, see eeldab rahulikku konkreetset suhtlust inimeste vahel,“ arutles Kuld, üks Cleveroni asutajaid. Oluline ettevõtete tegevuseks sobiva keskkonna loomine.
Kotka sõnul on valimislubadus tuua valda rohkem ettevõtlust olemuslikult „jura kuubis“, sest 90 protsenti valla tulubaasist tuleb üksikisiku tulumaksust, ettevõtlustulu valda ei tule, muud tulud, nagu maamaks on marginaalsed. Tema meelest on olulisim, et see, keda valitakse, oleks kogukonna inimene, kellele läheks korda väiksed igapäevaelu asjad.
Kulla sõnul kohtab kohalikes kampaaniates alati utoopilisi ideid, kus kandidaat räägib teemadest, mis pole tema valdkond, mida ta ei suuda ellu viia või mis pole üldse kohaliku elu teema, näiteks pagulaskvoodid. „Ainult jutumeestest ei piisa. Valida tuleb ärategijaid,“ lisas Kotka, kes on 2017. aastast Viimsi volikogu esimees.
Saates selgub, kuidas ja miks endine asekantsler, ettevõtja ja tippjuht sellele kohale sattus, samuti see, miks eelmistel valimistel 384 häält saanud seekord enam ei kandideeri.
Saates tuli juttu ka bürokraatiast, korruptsioonist, kohalikest eelarvetest, NIMBY-sündroomist, riigi ja omavalitsuste rollist inimese elus ja sellest, miks on üks raamatukogu ikkagi parem kui grillkana.
Saadet juhib Äripäeva ajakirjanik Neeme Korv.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.