Kauplemisega on tegeletud juba aastasadu, kui mitte aastatuhandeid. Lihtsalt viimase saja aasta jooksul kaubeldakse järjest aktiivsemalt eri börsidel aktsiate ja teiste finantsinstrumentidega.
Seda trendi on suunanud langevad tehingutasud ning üha arenev kauplemissüsteem. Seesuguses ürgses tegevuses edu saavutamisest räägib Mark Minervini raamatus „Kauple nagu börsivõlur“.
Isiklik arvamus ettevõttest on väärtusetu, kui seda ei kinnita aktsia hinna liikumine
Minervini on aus ja otsekohene. Juba raamatu alguses paneb ta palju rõhku ettevalmistusele ja kauplemisomaduste kujundamisele. Kuigi edukad investeerimisstiilid võivad erineda, on teatud omadused pea kõigil edukatel aktsiakauplejatel ning neid on võimalik töö ja ettevalmistusega omandada. Küll aga on edu saavutamiseks olulised esiteks tahe läbi lüüa ja teiseks edukas strateegia.
Autor ise alustas börsi, selle ajaloo ja inimkäitumise uurimisega ning börsiaruannete ja finantsuudiste lugemisega. Peamiselt on raamatus kaks läbivat teemat, millest üks keskendub potentsiaalset supertootlust pakkuvate aktsiate otsimisele, teine aga nendega kauplemisele. Kuigi peale raamatu lugemist võib tekkida soov oma teadmised kohe proovile panna, ei tasu ära unustada esimesi peatükke, mis rõhuvad ettevalmistusele.
Professionaali tunnused on korralik ettevalmistus ja kiire reageerimisvõime
Aktsiate valimisel kasutab Minervini SEPA strateegiat, millel on viis olulist sammast. Esimene neist on trend, mis peab olema positiivne, et läbida supertootluse filter. Teisena lähevad jälgimise alla fundamentaalnäitajad, mis peavad samuti olema kasvanud, et jõuda tema investorilauale. Kolmandat sammast nimetab ta katalüsaatoriks, mis selgitab ettevõtte aktsia viimasel ajal esinenud jõulist tõusu. Seejärel tuleb mängu juba tehingusse minek, mistõttu on neljandaks punktiks sisenemiskoht. Nagu autor kommenteerib, annab turg vähemalt ühe või mõnikord isegi mitu võimalust soetada endale madala riskiga, aga hiljem komeedina taevasse tõusev aktsiaosalus.
Kõige olulisem on aga viies sammas, milleks on väljumiskoht. Esiteks ei hakka kõik supertootluse tunnustega aktsiad tõusma. Teiseks tuleb supertootluse teenimiseks aktsiad siiski kasumi realiseerimiseks maha müüa, mis muudab viimase punkti kriitiliselt oluliseks.
Alati peab olema plaan müüa ja kasum välja võtta, kuniks seda jätkub
Ajalugu näitab, et üks kolmandik supertootlusega aktsiatest annab ära kogu oma tõusu või veel rohkem, rõhutab autor ja jätkab, et keskmiselt on nende järgnev hinnalangus 50–70%, olenevalt vaadeldavast perioodist.
Peale SEPA strateegia tutvustamist seletab Minervini ajalooliste näidete abil lahti, kuidas seda eri staadiumis olevate aktsiate puhul kasutada. Oma pikkade kauplemisaastate jooksul on ta aktsia hinna küpsemise jaotanud nelja etappi: unarus (konsolideerimine), tõus (akumulatsioon), tipp (distributsioon) ja langus (kapitulatsioon).
Lisaks pühendab ta suure osa raamatust kirjeldusele, kuidas igat etappi ära tunda, tuues detailselt välja selle omadused. Ajaloolisi aktsiagraafikuid analüüsides ei räägi ta mitte lihtsalt sellest, kuidas on ettevõtte aktsia hind muutunud. Ta jutustab loo sellest, mis toimub börsil ning mis enamasti algab unaruse ja lõppeb languse etapiga.
Lühidalt kokku võttes jõuab investor supertootluseni siis, kui ta suudab nende kahe etapi vahel müüa ettevõtte aktsiaid kallimalt, kui soetas. Kasumi teenimisega sama oluliseks või isegi olulisemaks peab ta oskust kahjusid piirata. Ka selleks pakub ta hea rusikareegli, mis oma teekonnale kaasa võtta, nimelt müüa siis, kui kahjum on veel väike ja pole lumepallina kasvanud.
Tutvu näidislehekülgedega
siin. Märtsi lõpuni saad sooduskoodiga
erihind osta raamatut soodushinnaga!
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.