Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler ütles Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et juba varsti hakkab inspektsioon korrastama Eesti krüptoturgu.
- Krüptoraha automaat Sikupilli Prismas. Foto: Liis Treimann
Kilvar Kessler rääkis, et siiani on Eestis krüptorahaga tegelejad registreeritud rahapesu andmebüroo juures, aga sisulist järelevalvet krüptorahaga professionaalselt tegelejate suhtes ei ole. Tema sõnul on organisatsioonis FATF, kus lepitakse globaalset kokku rahapesu tõkestamise reegleid, nüüd adutud, et krüptomaailma võidakse kasutada ka kurjadel eesmärkidel. "Ta mitte ainult ei ole väga volatiilne investeerimisobjekt või vähem arenenud infrastruktuuriga turgudel maksevahend, vaid ta võib olla ka pimedate jõudude eesmärkide kasutamiseks võimalik vahend," rääkis Kessler.
Seetõttu on kokku lepitamas, et krüptorahaga professionaalse tegelejate üle peaks järelevalvet tugevdama. "Eestis on minu andmetel üle 800 tegevusloa välja antud. Päris suur arv. Nüüd on siis see küsimus Eestile lühemas perspektiivis, et kuidas me need 800 purki saame, et me suudaksime aru saada, kes nad täpselt on, millega nad tegelevad," ütles Kessler.
Esimene samm selleks on tema sõnul riigilõivude tõstmine, et need, kellel tõelised ärikaasused ei ole, kukuvad siis valikust välja raha tõttu. "Need, kes jäävad - vaatame, kes hakkab nendega tegelema ja turgu korrastama," ütles ta.
Finantsinspektsioonil on tema sõnul turu korrastamise kogemus 2010. aastast, kui võeti puhastada makseteenuste turgu. Teine kogemus on aastast 2014-2015, kui korrastati kiirlaenuturgu. "Kaks väga keerulist kogemust meil on olemas ja ma arvan, et me oleme Eesti need mõlemad asjad suhteliselt normaalselt ära lahendanud. Vaatame nüüd, kuidas krüptotemaatika laheneb lähiaastatel," ütles ta.
Esmane eesmärk on tema sõnul üldse aru saada, mis seal turul toimub. "Teine eesmärk on proovida mõistlikul tasemel neid pahalasi tõkestada krüptomaailma kaudu oma kas raha pesemast, terrorismi rahastamast või rahvusvahelisi finantssanktsioone rikkumast," ütles ta.
Kessler rõhutas, et Eesti oli finantsjärelevalvega üks esimesi peale Ameerika Ühendriikide, kes üldse mingeid reegleid ja soovituslikke juhendeid tegi. "Sel suvel kas tulevad või on juba tulnud välja sellesama FATFi poolt standardid, mis räägivad, kuidas krüptomaailma reguleerida rahapesu tõkestamise aspektist. Loomulikult riigid peaksid varem või hiljem need reeglid oma õigussüsteemidesse üle võtma, nii et õige pea," vihjas Kessler, millal täpsemalt Eestis asjad juhtuma hakkavad.
Veel hommikuprogrammis:
Kinnisvaraturg on viimasel ajal üha kasvanud ja paljud eksperdid kardavad ülekuumenemist. Millised on Eesti elanike kinnisvara eelistused ja kuidas kinnisvaraturg asjaosalistele endile paistab? Sel teemal ajame juttu YIT Eesti juhatuse liikme Margus Põimiga.
Samuti tuleb juttu sellest, miks alkohoolsete ja alkoholivabade õllede reklaamid telepildis üksteisele niivõrd sarnanevad. Teemat kommenteerib Saku turundusjuht Eva Maarend.
Kilvar Kessler rääkis lisaks krüptoteemadele pikemalt rahapesuskandaalidest ja meedias avaldatud uutest detailidest Swedbanki kaasuses.
Stuudios on saatjejuht Hando Sinisalu ja uudistetoimetaja Indrek Mäe.
Saadet on võimalik järele kuulata
siit.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Möödunud nädalal tõusis bitcoini hind ligi 14 000 dollari tasemele, kuid maailma vägevate sapised väljaütlemised Facebooki plaanitava krüptoraha libra suunal on krüptoturu taas langusesse surunud.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.