Norman Aas kahtlastest kuluhüvitistest: kõige küsitavam põhjendus on "kohtumised valijatega"
Mingis osas on mõistlik, et riigikogu liikmetele tööga seotud kulutusi hüvitatakse, kuid esinduskulude ja valijatega kohtumistega seotud väljaminekute hüvitamine on kõige küsitavam, rääkis Soraineni vandeadvokaat ja endine peaprokurör Norman Aas.
Riigikogu uus koosseis kogunes esmaspäeval oma esimesele istungile, kus riigikogu liikmed andsid ametivande ja valisid juhatuse. Tallinn (EST). Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics Foto: Andras Kralla
Samas näeb Aas, et kuluhüvitisi ei ole mõistlik asendada näiteks lihtsalt palgalisaga, mille kasutamise kohta avalikkus midagi teada ei saaks. “Need kurioossed juhtumid, mis avalikkuse eest läbi käivad, räägivad nende poliitikute kohta palju,” arvas Aas. “See on minu jaoks huvitav sotsiaalne eksperiment.”
Üldsuse õiglustunde kaitseks tuleb riigikogulaste kulude hüvitamist otsustavalt koomale tõmmata ning ühtlasi süsteemi läbipaistvust parandada, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Keskerakonnast välja visatud Mihhail Stalnuhhin ostis eelmisel aastal 969 iseenda kirjutatud raamatut ja lasi need riigikogu kuluhüvitistena endale ka kinni maksta. Kokku maksid maksumaksjad Stalnuhhini raamatute eest 12 222 eurot ja seitse senti.
Kohtualune keskerakondlane Mailis Reps lasi maksumaksjatel kinni maksta 6600 euro eest ehteid ja muid kingitusi, skandaalne Mihhail Stalnuhhin aga enam kui 12 000 euro jagu raamatuid. Kokku kasutasid rahvasaadikud mullu kuluhüvitisi 1,36 miljoni väärtuses.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.