Äripäev eetris: koondamine võib olla töötajale hea variant
„Oleme jõudnud punkti, kus töötajate jaoks ei ole koondamine alati halvim,“ ütles ajakirjanik Kristel Härma arvamussaates „Äripäev eetris“. Seda ilmestab Härma sõnul hästi rohetehnoloogia idufirma Single.Earthi juhtum.
Single.Earth OÜ asutajad Merit Valdsalu ja Andrus Aaslaid tõdesid, et ettevõttel pole rahaliselt hea seis. Töötajatele tehti aga kummalisi pakkumisi. Foto: Andras Kralla
Kaks aastat tagasi miljoneid eurosid kaasanud Single.Earth on olukorras, kus neil pole raha, et töötajatele palka maksta. Ettevõtte juhid pakkusid töötajatele kolme võimalust: kas lahkute töölt, võtate vastu pakkumise 10% töötasust või võtate end töötuna arvele ja töötate ettevõttes edasi vabatahtlikult. Leevenduseks pakuti töötajatele optsioone. „See on ebaseaduslik,“ ütles ajakirjanik Kristel Härma.
Kaks aastat tagasi ambitsioonika plaani pealt 7,9 miljonit dollarit kaasanud idufirmal Single.Earth ei olnud selle aasta alguseks enam piisavalt raha, et töötajatele palka maksta. Neile, kes olid veel ettevõttesse jäänud, pakuti 10% senisest töötasust.
Eesti rikkaimate inimeste sekka kuulunud farmaatsiaärimehel Veiko Salustel on jama majas. Tema pikaajaline äripartner väidab, et Saluste on nende ühise ettevõtte Interchemie rahakoti enda isiklikuga sassi ajanud ja võtnud sealt 3 miljonit eurot, et rajada salaja uus ettevõte.
Avalikkusele jääb arusaamatuks, miks hoiab Eesti 200 keskkonnakomisjoni juhi kohal iga hinna eest Tarmo Tamme, keda saadab kolm keskkonnateemalist pahandust. Kui tema asemele pakutud Züleyxa Izmailova samuti osale erakonna fraktsioonist ei sobi, on justkui silm kinni pigistatud võimaluse ees, et koha võiks saada keegi kolmas.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.