Kutseline ehitaja teab, et töövõtulepingu mõistlik haldamine on projektide edu võti. Värskes „Teabevara tunnis“ käsitleme erinevaid olukordi töövõtulepingutes ning sellest tulenevaid riske ja võimalikke tagajärgi.
- Fotol vasakult: Merili Laansoo ja Eve Noormägi Foto: Andres Laanem
Erisuguste lepingute mõistmine ja nendest tulenevate probleemide lahendamine on keeruline nii töövõtjale kui tellijale. Kuidas maandada riske, mida teha, kui lepingu täitmine on ohus, ja kuidas käituda, kui tekivad probleemid? Nendele ja paljudele teistele küsimustele annavad vastused advokaadid Karin Ploom ning Merili Laansoo advokaadibüroost Lindeberg. Küsib Äripäeva teabevara projektijuht-toimetaja Eve Noormägi.
Saad ülevaate töövõtulepingute olemusest, töövõtja ning tellija õigustest ja kohustustest, samuti pandiõigusest ja leppetrahvidest lepingute kontekstis. Kas teadsid, et töövõtja võib nõuda hüpoteegi seadmist objektile, kui maksetega on probleeme? Või millised on tagajärjed, kui lepinguid suuliselt sõlmitakse, aga hiljem tekkinud arusaamatusi tõendama peab? Advokaatide selgitused aitavad töölepinguid professionaalsemalt koostada ning hoida ehitusprojekte plaanipärasel kursil.
Kuidas töövõtulepingud ehitusprojekte mõjutavad
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?