Läti soov saata välja inimesed, kes ei ole sooritanud läti keele eksamit, on vesi Venemaa propagandaveskitele, tõdeb Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom.
- Küsimusele, millal Venemaa sõda Ukrainas lõpeb, vastab Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom, et sellest saab rääkida alles siis, kui Putinit enam ei ole. „Ja seda, millal teda ei ole, võib Igor Mangi käest küsida,“ ütleb Toom. Foto: Liis Treimann
Toom ütleb Äripäeva raadiosaates „Fookuses: Euroopa majandus“, et passi järgi inimesi mõõta ei ole meie õigusruumis normaalne. „Läti otsus välja saata inimesed, kes riigikeele testi ära ei tee, puudutab põhiliselt pensionäre, kes on juba 30 aastat Lätis elanud. Nad elavad pensionipäevast pensionipäevani, ei käi kuskil raadios intervjuusid andmas. Laske neil lihtsalt rahus surra,“ on Toom resoluutne.
Toomi sõnul on Rooma õiguse alustala see, et tagantjärgi seadusi muuta ei saa. „Kui need inimesed kunagi alalise elamisloa said, siis keelenõuet ei olnud. Seega ei saa seda neilt ka nüüd nõuda,“ räägib saadik.
Jana Toom on nii Eestis kui ka Euroopa Parlamendis olnud tuline vene inimeste õiguste eest seisja ning toetanud seeläbi ka Eesti riigi ja avalikkuse silmis kaheldavate eesmärkidega isikuid. Toom tunnistab, et annab endale aru, et tema tegevus paneb senise poliitikukarjääri pakule. „Mis puudutab kuulujutte minu sidemetest Kremliga, sõbrad, usaldage kapot, ma ei istuks siin stuudios, kui see tõele vastaks,“ räägib eurosaadik.
Küsimusele, millal Venemaa sõda Ukrainas lõpeb, vastab Toom, et sellest saab rääkida alles siis, kui Putinit enam ei ole. „Ja seda, millal teda ei ole, võib küsida Igor Mangi käest,“ ütleb Toom. „Ukraina peab selle sõja võitma ja Putin ei saa olla Venemaa juht. Siis saame rääkida uuesti Euroopa Liidu ja Venemaa vahelistest mingisugustestki suhetest.“
Lisaks küsime saates, mis tundeid tekitas Jana Toomis Jüri Ratase liitumine Isamaaga ja kas Ratase Euroopa Parlamenti kandideerimisel ja valituks osutumisel nad mahuksid ka ühise laua taha.
Samuti räägime tööst Euroopa Parlamendis, sellest, mis tehtud sai, ja kas on ka midagi kripeldama jäänud. Ka tuleb juttu, miks Eesti venelased tunnevad end kõrvalejäetuna, ning kuuleme ka hinnangut Vene opositisoonile.
Saadet juhib Sigrid Hiis.
Jana Toom: laske sel Vene pensionäril Lätis rahus surra
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.