Iraan viis teisipäeval läbi pretsedenditu raketirünnaku Iisraeli linnade ja baaside pihta. On selge, et juudiriik annab vastulöögi, aga kui tugeva, on võimatu prognoosida. Lähis-Ida asjatundja Peeter Raudsiku sõnul ei tohiks arvata, et Iraani tuumarajatiste ründamine pole võimalik.
- Sõda Liibanonis on praegu märksa prognoositavam kui otsene konflikt Iisraeli ja Iraani vahel. Pildil öine õhurünnak Beiruti pihta. Foto: AP/Scanpix
“Ma pole kindel, et Iisraeli vaatest on see punane joon nii ere, et tuumarajatised oleks kuidagi välistatud," lausus "Äripäeva arvamusliidri" saates Raudsik. Nimelt on Iraan just tuumarajatiste ette avalikult selle punase joone tõmmanud, andes sellega ka justkui mõista, et kui Iisrael valiks mõne muu sihtmärgi, võiks islamivabariik kõvemagi vastulöögi alla neelata.
Tulevik on sedavõrd prognoosimatu, et vastulöögi toimumise väga suurest tõenäosusest enamat Raudsik ei ennusta. Küll rõhutab ta, et Iraan ise ei taha otse – ilma oma vahemeeste Hamasi ja Hezbollahita – Iisraeliga sõtta sattuda.
Seevastu Iisraelil on väga selge soov sõda igas suunas eskaleerida. Ning see ei lähtu kaugeltki üksnes marurahvuslikust valitsusest, mille retoorikasse mahub muu hulgas "tõotatud maa" kontseptsioon.
Miks Iisrael üha jõulisemalt sõdib, selgitab Raudsik intervjuus.
Küsis Indrek Lepik. “Äripäeva arvamusliider” on eetris täna kell 17.
Peeter Raudsik: Iraani tuumarajatiste ründamine pole välistatud
Seotud lood
Hezbollahi pea maharaiumine, Austria võidutsevad paremäärmuslased ja kokaiin Euroopa väravas.
Me ei tea, kas Iisraeli invasioon Liibanoni kannab kaudse või otsese vallutuse eesmärki, kuid kindel on see, et surevad tavalised elanikud, naised ja lapsed, kirjutab ajakirjanik Kristjan Pruul.
Mullad võivad naasta tuumarelva juurde
Veel suurema sõja puhkemine Lähis-Idas oleks mitmes mõttes soodne Putini režiimile, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja teadusjuht Tomas Jermalavičius Äripäeva essees.
Iisrael korraldas teisipäeval ja kolmapäeval uskumatuna kõlava operatsiooni, mis pani ühel ajal plahvatama mitme tuhande Hezbollah' rühmituse võitleja sidevahendid. Luureasjatundja Ivo Juurvee sõnul on lõplikke järeldusi veel vara teha, kuid üks kindel tõsiasi sai taas kinnitust.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.