Nagu paljud teisedki valdkonnad, võtab kaubavedu kasutusele tehnoloogiad ja uuenduslikud lahendused, mis aitavad kaupa kiiremini ja tõhusamalt transportida. Veohaldussüsteeme, dokumentide digitaliseerimist, asjade internetti ja masinõpet on kaubaveoturul kasutatud juba aastaid. Mis kasu on aga logistikaprotsesside automatiseerimisest ja digitaliseerimisest kaubandusäri jaoks?
Kaubaveoteenused – mis need on?
Kaubavedu on kaupade ühest punktist teise teisaldamise protsess, mille käigus saab kasutada erinevaid transpordiliike: veoautosid, ronge, laevu, parvlaevu, lennukeid. Praegu veetakse Eestis enamus kaupu maanteel. Arvatakse, et seda ei mõjuta mitte ainult hästi kavandatud teede infrastruktuur, vaid ka kaubaveo protsessides kasutatavad tehnoloogiad.
Kaubaveo tehnoloogiad ja nende eelised ettevõtlusele
Kaubaveoettevõtted keskenduvad kaubaahela optimeerimisele. Uusimad tehnoloogiad annavad olulise panuse logistikaäri arengusse. See avab rohkem võimalusi tõhusaks, kiireks ja ohutuks transpordiks sihtkohta. Kaubavedudel kasutatavad tehnoloogiad toovad kasu logistikateenuseid pakkuvale ettevõttele ja neid tellivatele ettevõtetele. Kaasaegne ja funktsionaalne
kaubavedu, mida teostab usaldusväärne logistikaettevõte, võimaldab ettevõtetel keskenduda ettevõtte teistele olulistele valdkondadele, muretsemata õige transpordi ja juhi valiku, tõhusa marsruudi koostamise ja vajalikke dokumente täitmise pärast. Räägime mõnest põhitehnoloogiast, mida kaubaveoettevõtted kasutavad..
Transpordihaldussüsteemid (TMS). Transpordihaldussüsteem (TMS) on platvorm, mis aitab kaubaveo protsessi lihtsustada. TMS-süsteemis saab kombineerida ja analüüsida erinevaid andmeid ning seeläbi valida efektiivsemaid lahendusi, mis optimeeriksid kaubaveo protsessi, säästaksid aega ja loomulikult vähendaksid kulusid.
Digitaliseerimine. Dokumentide digiteerimine aitab kõigil huvirühmadel vajalikele dokumentidele õigel ajal juurde pääseda. Digitaalne dokumendivorming muudab andmete töötlemise ja analüüsimise ning turvaliselt ühes kohas salvestamise lihtsamaks. Seega ei ole ettevõttel enam vaja paberdokumente erinevates kaustades hoida. Iga süsteemiga liitunu saab vajaduse tekkides jälgida kõiki kaubaveo protsessides kogutavaid andmeid ühes süsteemis.
Asjade Internet. Asjade internet ehk
IoT tehnoloogia on tehnoloogia, mis võimaldab reaalajas jälgida lasti asukohta, tingimusi ning infot koguda ja analüüsida. Asjade Interneti kasutamine kaubaveol muudab kauba kontrollimise lihtsamaks ja kiiremaks. Kviitungeid pole vaja vaadata ja vöötkoode skannida – tehnoloogia võimaldab saadetisi kontrollida ja vastu võtta automaatselt, igal kellaajal.
Masinõpe. Tehisintellektiga seotud õppemasinad aitavad ka kaubaveo protsesse tõhusamalt läbi viia. See tehnoloogia võib analüüsida andmeid ja anda teadmisi, mis aitavad ettevõtetel teha kasulikke otsuseid. Näiteks suurte andmemahtude analüüsimisel oskab tehisintellekt soovitada, milline marsruudi valik tagab kiireima kaubaveo, vältides ummikuid, õnnetusi või muid teel tekkivaid takistusi.
Temperatuuri reguleerimise süsteem. Temperatuurikontrollisüsteemid aitavad kaugvaadata ja kontrollida temperatuuri transporditavas veokis. See kehtib eriti temperatuuritundlike kaupade, näiteks toidu, taimede või ravimite transportimisel. Temperatuurireguleerimissüsteeme saab ka automatiseerida, mille puhul süsteem kontrollib ise temperatuuri ja reguleerib seda automaatselt vastavalt seadistustele.
Pilvandmetöötlus. Teine tehnoloogia, mis on tänapäeval ilmselt väga aktuaalne, on pilvandmetöötlus, mis aitab tagada küberturvalisuse. Kuna suur osa kaubaveodokumentidest on digitaalsed, on oluline tagada nende andmete turvalisus, millele aitab kaasa teabe salvestamine pilve, mitte kohalikesse serveritesse. Küberohte saab pilvandmetöötlustehnoloogia abil tõhusalt tuvastada, jälgida ja ennetada.
Kaubaveo liigid
Logistikas kasutatakse mitut liiki kaubavedu, sh väike-, osa-, täislastide vedu, mis aitab efektiivsemalt läbi viia erineva suuruse ja kaaluga kaubavedu.
Väikelastide vedu. Need lastid on väiksemad kui osalised või täis, seega ei vaja nad kogu veoki ruumi. Väikelastide vedu teostatakse kombineerides mitu väikelasti üheks - nii säästate ruumi veokis ja kütusekulusid (veokulud jagunevad mitme ettevõtte vahel). Tõsi, väikesed saadetised on väikesed, kuid nende kaal võib olla väga erinev, mistõttu tuleb enne kauba transportimist alustele laadida väikesed koormad. Kuna saadetised ei ole suuremahulised, võib peale- ja mahalaadimine veokilt võtta kauem aega.
Osalastide vedu. Kaubaveo osaline vedu annab võimaluse ka kauplemisettevõttel säästa. Osalast võtab tavaliselt vaid poole või veidi rohkem veoki ruumist, nii et sarnase suurusega lisakoormaid saab koos transportida. Seega on transpordikulud jagatud mitmeks osaks.
Täistastide vedu. Nagu nimigi ütleb, teostavad täiskaubavedu üks veoauto ja üks äriettevõte. Tõstuk ei vea täiendavaid väiksemaid koormaid, mistõttu saab transportida suuri mahtusid ja raskusi peatumata teistes peatustes või ümberlaadimiskohtades. Selline kaubaveo viis tasub valida siis, kui laslt ei ole võimalik teistega kombineerida.
Kohalik ja rahvusvaheline kaubavedu
Kohalik kaubavedu toimub ühes osariigis, riigi erinevate linnade vahel. Kaupa saab transportida erinevatest sihtkohtadest – laost müügipunkti või siis tootmiskohast lattu ja alles seejärel kauplusesse. Ükskõik milline meetod valitakse, sõltub ainult ettevõtte vajadustest.
Rahvusvaheline kaubavedu on palju keerulisem, kuid keerukas logistika võimaldab nüüd ettevõtetel omada ettevõtte kontorit ühes riigis, tehast teises ja müüa oma kaupu mitmel maailma osas. Erinevates riikides ja linnades asuvad laod võimaldavad logistikaettevõtetel pakkuda kiireid ja tõhusaid kaubaveoteenuseid kogu maailmas.
Kasu logistika- ja kaubandusettevõtte töös
Nüüd tagavad logistikas rakendatavad tehnoloogiad sujuva ja tõhusa kaubaveo nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. Intelligentsed transpordihaldussüsteemid, asjade internet ja masinõpe võimaldavad teil reaalajas jälgida ja analüüsida tarneahelas kogutud andmeid ning teha kõige ärisõbralikumaid otsuseid. Ilma andmete digiteerimiseta ja nende turvalisust tagava pilvandmetöötluseta ei oleks tõhusat kaubavedu. Ja rääkimata veoautodest, mis hoiavad õiget temperatuuri ja võimaldavad kaubad tervena ja kvaliteetseimalt nende lõppveokohta toimetada. Seega jääb üle vaid rõõmustada kaubavedudes rakendatavate tehnoloogiate ja nende poolt igale kaubandusettevõttele pakutava kasu üle.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.