Alates 1990. aastatest on Jaapan kogenud rasket makromajanduslikku olukorda, mida iseloomustab deflatsiooni ja majanduskasvu puudumise kombinatsioon. Seda nähtust hakati nimetama "jaapanistumiseks". Olukorrast vabanemiseks kasutas riigi keskpank praktiliselt kõiki olemasolevaid rahalisi vahendeid.
Aastaid rakendati ülipehmet rahanduspoliitikat, milles suruti intressimäärad negatiivsele alale (-0,1%) koos valitsuse võlakirjade tulukõvera kontrolliga. Meetmete mõju polnud siiski märkimisväärne. Siiski saavutasid pandeemia ja konflikt Ukrainas lõpuks selle, millega Jaapani keskpank hädas oli.
Freedom Holding Corp. tegevjuht ja Freedom Finance Europe’i asutaja Timur Turlov selgitab olukorda.
4,4% inflatsioon oli Jaapanile piisav
2023. aasta jaanuaris oli inflatsioon riigis tipptasemel 4,4%, mis on oluliselt madalam kui USA-s ja EL-is registreeritud määrad, mis tol ajal lähenesid 10%-le. Kuid Jaapani jaoks osutus 4% ületav tase ajalooliselt piisavalt kõrgeks, et stimuleerida palkade ja üldist majanduskasvu. Aastaga aeglustus inflatsioon 2,5%ni ja nüüd on Jaapani keskpanga president Kadsuo Ueda seadnud eesmärgiks saavutada 2% ilma "jaapaniseerumise" kordumiseta.
Juulis teatati plaanist leevendada kontrolli riigivõlakirjade turu üle, tehes ettepaneku osta "kümneaastaseid" võlakirju fikseeritud intressimääraga 1%. Oktoobri lõpuks tunnistas Jaapani keskpank, et sellise kestusega võlakirjade tootlus võib ületada 1%.
Riigi ettevõtted tõstsid 2023. aastal palku keskmiselt 3,5%, mis on viimase 30 aasta kõrgeim määr. Tõusva päikese maa majandus omakorda kasvas 2024. aasta veebruari lõpu seisuga ligi 2%.
Jaapani turg näib apetiitse ampsuna
Selle kõige taustal kaaluvad paljud investorid taas Jaapani varasid kui parimat investeerimisvõimalust Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna turgudel.
Berkshire Hathaway on selles trendis juba osalenud, suurendades oma investeeringuid Jaapani varadesse 2023. aasta maist detsembrini 61%.
Teiste turuosaliste jaoks ei viita see aga mingil juhul kasutamata võimalustele, kuna nõudlus Jaapani varade järele ja sellest tulenevalt ralli nendes eeldatavasti jätkub.
22. veebruaril püstitas Jaapani peamine aktsiaindeks Nikkei 225 uue ajaloolise kõrgeima taseme, ületades 1989. aastal püstitatud eelmise rekordi. Selle tõusutrendi kontekst on seekord aga sootuks teistsugune.
1980. aastate mull-inflatsiooni ajal ületas turukapitalisatsiooni ja varade bilansilise väärtuse suhe (tavaliselt kasutatav kordaja Jaapani emitentide hindamisel) 8x, praegu aga veidi üle 2x.
Tehnoloogiasektorist saab Jaapani börsi lemmik
Lihtsaim viis Jaapani väärtpaberitesse investeerimisest kasu teenida on osta iShares MSCI Japan ETF (EWJ). See fond kuulub Freedom Brokeri mudelportfelli ja meie strateegid plaanivad seda müüa 2024. aasta lõpus. Jaapani börsiinstrumentide laiemat valikut eelistavatel investoritel soovitan vaadata soodsamas positsioonis olevaid tsüklilisi sektoreid keset positiivset majandusdünaamikat.
Lisaks toimub aktiivne kapitalivoog "väärtusaktsiatest" "kasvu" instrumentidesse. Suurima kapitalisatsiooniga ettevõtted kohalikul turul äratavad investorite enim huvi. See sarnaneb väga palju USA aktsiaplatvormide dünaamikaga. Minu arvates on sellel trendil põhjust jätkata ja tehnoloogiasektoril on potentsiaali saada Jaapani börsi lemmikuks.
Freedom24 on investeerimisplatvorm väärtpaberite, aktsiate, fondide ja muuga kauplemiseks, mis sobib iOS- ja Android-operatsioonisüsteemidega nutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Selle loojaks on Euroopa maakler Freedom Finance Europe Ltd, mis kuulub valdusfirmasse, mille aktsiad on noteeritud Nasdaqi börsil. Ettevõttel on esindused USAs, Saksamaal, Poolas, Hispaanias, Kreekas, Prantsusmaal, Küprosel, Kasahstanis, Ukrainas, Aserbaidžaanis ja Armeenias. Ettevõte plaanib peagi avada oma esinduse Tallinnas.
Uuri lisaks:
freedom24.comSeotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”