Veebimaksete maailm on täis erinevaid maksevõimalusi, mis onühteaegu mugavad, turvalised ja kiired. Siin on ülevaade erinevatest makseviisidest: maksekaardid, digitaalsed rahakotid, mobiilimaksed, laenud ja BNPL, A2A maksed, PISP ja AISP ning krüptovaluutad.
Traditsioonilised maksekaardid, nagu krediit- ja deebetkaardid, on jätkuvalt kõgie populaarsemad
makseviisid. Deebetkaardid võimaldavad makseid otse pangakontolt, krediitkaardid pakuvad aga krediidilimiiti, mille saad tasuda hiljem. Maksekaardid on laialdaselt aktsepteeritud, kuid nendega võivad kaasneda lisatasud ja kõrgemad intressimäärad.
Turvalisuse tagamiseks kasutavad kaardid sageli kaheastmelist autentimist (2FA) ja krüpteerimist.
Digitaalsed rahakotid, nagu Apple Pay, Google Pay ja Neteller/Skrill, on muutunud populaarseks tänu nutitelefonide laialdasele kasutamisele. Need makseviisid pakuvad kiiret ja turvalist viisi maksete tegemiseks, kasutades nutitelefoni või nutikella. Digirahakotid võivad olla integreeritud ka teiste teenustega nagu lojaalsusprogrammid ja allahindlused. Lisaks on need varustatud täiendavate turvameetmetega nagu biomeetriline autentimine.
Mobiilimaksed, nagu MobilePay, on eriti populaarsed Põhjamaades, kuid Eestis pole nende kasutamine veel laialdaselt levinud. Mobiilimakse eelis makseviisina on lihtsus: makseid saad teha otse oma mobiilseadmest, kasutades kas mobiilirakendusi või SMS-teenuseid.
Laenud ja BNPL teenused on samuti muutunud veebimaksete maailmas järjest populaarsemaks. BNPL (Buy Now, Pay Later) võimaldab osta tooteid ja teenuseid kohe ning maksta nende eest hiljem osamaksetena. See makseviis pakub paindlikkust ning on eriti kasulik just suurte ostude puhul. Siiski tuleb tähelepanu pöörata kaasnevatele intressidele ja lisatasudele. BNPL-i puhul on oluline olla teadlik oma krediidivõimekuse ja finantskohustuste tasakaalustamisest.
A2A (Account-to-Account) maksed tähendavad otsemakseidühelt pangakontolt teisele, sageli läbi kiirmaksete süsteemide. Need maksed on kiiremad ja odavamad kui traditsioonilised makseviisid, kuna need välistavad kolmandate osapoolte tasud. A2A maksete nagu Trustly ja Zimpleri populaarsus on kasvuteel just tänu nende lihtsusele ja efektiivsusele, eriti
e-kaubanduses. Turvalisuse ja kiiruse tagamiseks kasutavad A2A teenused tugevat autentimist ja rangeid turvameetmeid.
PISP (Payment Initiation Service Provider) ja AISP (Account Information Service Provider) on osa Euroopa Liidu makseteenuste direktiivist (PSD2), mis võimaldab kolmandate osapoolte teenusepakkujatel algatada makseid ja pakkuda kontoteavet. PISP-id võimaldavad kaupmeestel ja tarbijatel teha otsemakseid oma pangakontodelt, ilma et oleks vaja kasutada maksevahendajaid nagu krediitkaardifirmad. AISP-id pakuvad teenuseid, mis koondavad ja analüüsivad kontoteavet, pakkudes kasutajatele paremat ülevaadet finantsseisust.
Krüptovaluutad, nagu Bitcoin ja Ethereum, on samuti leidnud tee veebimaksete maailma. Krüptovaluutad pakuvad detsentraliseeritud ja turvalist makseviisi, mis ei sõltu traditsioonilistest finantsasutustest. Kuigi krüptovaluutade kasutamine on veel suhteliselt uus ja nende väärtus võib olla volatiilne, pakuvad krüptod alternatiivset makseviisi, mis on eriti atraktiivne tehnoloogiahuvilistele ja neile, kes soovivad vältida traditsioonilisi makseteenuste tasusid.
Krüptovaluutade kasutamisel on oluline järgida kohalikke regulatsioone ja tagada rahakottide turvalisus.
Statistika kohaselt on krediitkaardid ja digitaalsed rahakotid kõige enam kasutatud veebimakseviisid kogu maailmas, tagades tarbijateleühteaegu mugavuse ja turvalisuse. Rõõm on näha, et makseviiside maailm on pidevas muutumises ning pakub järjest põnevamaid lahendusi erinevatele maitsetele ja maksevõimalustele.
Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.