2015. aastast alates on riik leevendanud järjest Eesti loodusparkide kaitsekordasid ja lubanud nende piiranguvööndis lageraied. Osaliselt kattuvad raied Natura 2000 metsaelupaikade kaitsealadega, kus puiduettevõtjate huvid põrkuvad nüüd looduskaitsjate ning kohalike elanike omadega.
Eestis on üle kahe miljoni hektari metsa. Üle poole meie maast on kaetud rohelise vaibaga, mille sisse harvesterid üha hoogsamalt mustreid lõikavad. Nimelt varutakse Eestis üle 80 protsendi puidust lageraietega. Intensiivistunud raie on jõudnud ka loodusparkidesse, näiteks Võrumaale Haanja loodusparki – kohta, mis juba oma nimetuse poolest ja Natura 2000 kaitsealana kõlab puutumatult. Ent muu hulgas metsaomanike tahtele vastu tulles hakkas riik mõne aasta eest järjest ka rahvusparkides lageraieid lubama. Haanjas on selle viljad nii näha kui ka kuulda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Samal ajal, kui pisikesest Eestist murravad maailma edulugudeks pigem IT-idud, on üleilmses konkurentsis absoluutsesse tippu tõusnud ka üks meie tööstus – puidust pelletite tootja, Raul Kirjaneni Eesti rikkamate inimeste hulka lennutanud Graanul Invest jääb veel alla vaid maailma suurimale tootjale Ameerikas.
Graanul Investi suurosalusema metsaettevõte Valga Puu kasvab kiiresti ja varustab pelletitootjast emaettevõtet puiduga pikaajaliste lepingute alusel. 21 aastat tagasi üksi mootorsaega firma asutanud Andres Olesk eitab vankumatult pelletiäri mõju metsade majandamise intensiivsusele.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.