Eesti ettevõtjate reis Ukrainasse oli üks esimesi, kui mitte päris esimene ärivisiit riiki pärast sõja puhkemist. Kohtumised ametnike ja ärimeestega Kiievis näitasid, et investeeringutest Ukrainasse pole vara rääkida.
Vastupidi, Ukraina loodab väliskapitalile ja on juba praegu valmis koostööks välismaiste ärimeestega. Kuid nemad omakorda näevad takistusi – ja asi pole ainult selles, et sõda kestab.
DV reportaaž: kuidas Ukraina pealinn sõja ajal elab
Asjalikud ja hoolitsetud mehed ja naised, kellega Eesti äridelegatsioon kohtus Kiievis, magasid (või lausa elasid) veel paar kuud tagasi punkrites ja keldrites. Ukraina pealinn toibub šokist, kuid sõda käib edasi.
Ukraina elanikud ja ettevõtjad üritavad eluga edasi minna, kuigi tänavapildis on endiselt näha liivakotte ja automaatidega sõdureid, ütles kinnisvarainvesteerimisele keskenduva Capital Milli üks osanik Marko Kull.
Ukraina majandusolukord on kohutav, kuid käivad läbirääkimised selle nimel, kuidas riigi majandust taastama hakata, kui sõda läbi saab. Oma roll selles on ka Eesti ettevõtetel, Eesti sadamatel, aga ka Eesti diplomaatial.
Ärikinnisvaras, ravimitööstuses ja energeerikas tegutsev ettevõtja Vassõl Hmelnõtskõ on rikkuse poolest Ukraina 29. mees. Venemaa kallaletungi järel istus ta oma lemmikdžiibist ümber elektriautosse ja ühendas kodu gaasist lahti - sest nüüd on iga kopikas arvel.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.