Intervjuu: Ukraina majandusolukord on kohutav – Eesti püüab mitut moodi aidata
Ukraina majandusolukord on kohutav, kuid käivad läbirääkimised selle nimel, kuidas riigi majandust taastama hakata, kui sõda läbi saab. Oma roll selles on ka Eesti ettevõtetel, Eesti sadamatel, aga ka Eesti diplomaatial.
Intervjuu Eesti Ukraina saatkonna majandusnõuniku Vahur Soosaarega. Foto: Taavi Muide
Äripäev on praegu Kiievis koos Eesti äridelegatsiooniga, mis otsib Ukrainas investeerimisvõimalusi. Kohtusime saatkonna nõuniku Vahur Soosaarega, kellel palusime kirjeldada üldist majandusolukorda Ukrainas, samuti rääkisime, kuidas edeneb koostöö kahe riigi vahel.
Teisipäeva õhtul kogunesid Muuga lasteaeda Ukraina delegatsioon ja Eesti puitmajade tootjad, et otsida koos võimalusi sõjas kannatada saanud riigi taastamiseks.
Äripäeva sõsarlehe Delovõje Vedomosti peatoimetaja Polina Volkova sõitis Kiievisse koos esimese sõjaaegse Eesti ettevõtjate delegatsiooniga. Tee kulgeb läbi Rzeszowi ja Przemyśli Poolas, need piirilinnad on esimesed, kuhu Ukrainast pärit pagulased jõuavad.
Eesti suursaadiku Kaimo Kuuse sõnul pelgasid ukrainlased tõsiselt, et eelmisel nädalal Kiievit külastanud Euroopa liidrid tulevad ja hakkavad neile peale suruma kehva kompromissi.
Venemaa kallaletung Ukrainale on põhjustanud tõsiseid häireid ülemaailmses puidukaubanduses ja suurendanud metsade hävitamise muret, kuna eksport on katkenud, keskkonnakaitsereegleid lõdvendatud ja seni metsatulekahjusid kustutanud mehed on rindele saadetud, kirjutab Financial Times.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.