54aastane Irina ja tema 66aastane abikaasa Vladimir (perekonnanimed on toimetusele teada) tulid Eestisse Zaporižžjast ja said siin tööle ühte suuremasse farmi Raikküla Farmer (Raplamaa). Kuid kohe esimesel tööpäeval juhtus lüpsja Irinaga õnnetus: lehm astus talle käe peale.
Kuigi osa Ukraina põgenikke ootavad aktiivse töö otsimise asemel kohvri otsas sõjategevuse lõppu ja kodumaale naasmist, on ajutise kaitse saanud inimesed tublisti leevendanud tööjõunappuse all ägavaid sektoreid.
„Loomulikult ei näe ma välja nagu invaliid, ma näen välja nagu puhas kutsealune, aga dokumentide järgi nad minu kallal norida ei saa: 19aastaselt avastati mul neljanda staadiumi vähk,“ räägib 22aastane Ukraina kodanik ja veel hiljutine Donetski elanik Robert.
Tallinna üüriturg jahtub tasapisi, hinnad enam ei tõuse, tunnistavad maaklerid. Odavamas otsas aga nõudlust endiselt jagub ning Ukraina põgenikele on taskukohast eluaset raske leida.
Finantsteenuseid pakkuv PricewaterhouseCoopers oli Ukrainas juba maiks-juuniks 90 protsenti oma sõjaeelsest mahust tagasi saanud ja selle taga olid ukrainlased, kes juba märtsi keskel hakkasid märku andma, et nüüd võiks äkki nende ettevõtte auditiga edasi minna.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.