Südameapteegi, Benu, Euroapteegi ja Apotheka kaubamärkide taga võtavad end rivvi justkui kloonimismasinast välja hüpanud apteegid, mis peaksid olema proviisoritele kuuluvad iseseisvad ärid. Viimaste aastate majandusaruandeid luubiga lugedes tulevad ilmsiks paljuütlevad näpuvead ning miljoninõuded, mis mõni aasta hiljem kokku sulavad.
Pane tähele: apteegireformi eesmärk oli proviisorid oma otsustes vabaks muuta
Reformi eesmärk oli anda apteegis tegelik võim proviisorile ehk läbi lõigata omandisuhted apteekide ning ravimite hulgimüüjate vahel. Et hulgimüüjad ei kontrolliks enam apteekide tegevust ning apteeker oleks ennekõike tervishoiutöötaja, mitte hulgimüüjale head kasumit toovate käsimüügiravimite ja tervisetoodete müügimees.
Aastatel 2014–2015 vastuvõetud seadusemuudatused said pika üleminekuaja ning reform jõustus 2020. aasta aprilli algusest. Apteegi enamusomanik saab nüüd olla ainult apteekrilitsentsiga füüsiline isik, kellel on täielik mõjuvõim apteegis toimetamiseks. Kõik tollal nelja suure kaubamärgi – Apotheka, Südameapteegi, BENU ja Euroapteegi – omanikfirmade apteegid liikusid proviisorite nimele.
Ehkki proviisorid peaksid olema täiesti vabad otsustama, siis tegelikkuses seoti nad erinevate lepingutega endiselt samade apteegikettidega, kelle ärimudel muutus frantsiisiandjaks.
Nende frantsiisiandjate selja taga on aga ravimite hulgimüüjate ärihuvid. Selliselt sõltuvaid apteeke on turul hinnanguliselt kaks kolmandikku kõigist apteekidest ning paljusid nende juhatajaid-omanikke peetakse lihtsalt apteegi operaatoriteks, keda vajadusel välja vahetatakse.