Eesti maineka tööstusettevõtte omanik kirjutas sõja puhkemise järel Venemaa tütarfirma isiklikult enda nimele ja saab seega Eestis rääkida, kuidas tema firma on Venemaalt väljunud. Tegelikult kasvab sealne äri hooga edasi ja müüb kaupa isegi Krimmi.
Veefiltrite tootja Aquaphor International on kasvanud Narva suuruselt neljandaks maksumaksjaks, kes annab tööd sadadele Ida-Virumaa elanikele ja paljudele kohalikele väikeettevõtetele. Kõrgtehnoloogilisest tootmisest on saanud ka üks riigi pailapsi: Aquaphori on külastanud ministrid ja president Kersti Kaljulaid ning riik ja Euroopa Liit on hinnanud firmat sobivaks mitmete miljonite eurode ulatuses toetuse saamiseks.
Kui ettevõtte omanik ja juht Joseph Shmidt on ise meediale rääkinud Venemaalt väljumisest, siis lähemalt vaadates selgub, et see jutt on vaid pool tõest.
Teretulnud külaline idast
Seotud lood
Veepuhastussüsteemide tootja Aquaphor käivitab 11 miljoni euroga uudse tootmise, riik toetab projekti õiglase ülemineku fondi vahenditest 3,2 miljoniga.
Kuigi hulk ettevõtteid on juba saanud õiglase ülemineku fondist toetusi ja nende taotlemisel probleeme ei näinud, on ministeeriumi sõnul raha taotlemise tingimused liiga piiravad, mistõttu neid nüüd leevendatakse.
Tabel firmadest, kes on lahkunud
Sanktsioonid ja piirangud muudavad Eesti ettevõtjatele üha keerulisemaks Venemaalt lahkumise.
Venemaaga tihedalt seotud ettevõtete ja piirkondade kohale kogunevad pilved. Sillamäe linn, kus üks suurimaid tööandjaid on Sillamäe Sadam ja selle terminalid, paneb end valmis koondamiste laineks.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.