Seitse suurt protsessi, mis muutsid maailma: võtame 2024. aasta kokku tõdemusega, et maailm on nüüd tõepoolest teistsugune.
Juba mullu pühade ajal oli selge, et tänavune poliitaasta kujuneb murranguliseks. Ainuüksi seetõttu, et pool maailma rahvastikust käis valimiskastide juures oma meelsust näitamas. Oli ka demokraatia pidupäevi, ent mitte kõik neist valimistest ei toimunud lõpuni vabalt ja ausalt — osa ei pruugi nelja aasta pärast enam kordudagi.
Võimu vahetati tänavu ka relva ähvardusel, kuid oli neidki riike ja rahvaid, mis näitasid üles erakordset tugevust autokraatia vastu võitlemisel. Lõppev aasta tõi endaga igal juhul muutusi, mis on maailma juba praegu fundamentaalselt nihutanud. Mille suunas täpsemalt? Esialgu suure tundmatuse.
„Globaalne briifing“ võtab sel korral aasta kokku seitsme suure globaalse protsessi kirjeldamisega. Koos suure valimispeoga kirjutatakse 2024. aasta ajalukku märksõnadega nagu suur sõda, rünnakud demokraatia vastu, legitiimsuskriis nii läänealliansis kui ka kurjuseteljel, rohepoliitika vähikäik ja süvatehnoloogia triumf.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad Riigipiirid on vaid jooned kaardil
Sõda Ukrainas oli vähemasti psühholoogiliselt tänavu viimase kolme aasta keerulisim. Kiievi ja lääneriikide seisukohalt oli rõõmustamiseks põhjust vähe, sest liharünnakud idas lükkasid punaseid kontuure Ukraina kaardil aina sügavamale Dnepri suunas. Tõsi, esimest korda jõudis territoriaalsõda ka Venemaa pinnale.
Seotud lood
Donald Trumpi kõlavad lubadused ei tähenda, et vabariiklasest ekspresident võimule saades ka päriselt oma toetajate huve kaitseks, kirjutab Äripäeva välistoimetaja Indrek Lepik.
2025 võib tuua poliitilise kokkuleppe
Lääne retoorikas ja kuluaarides valitseb arusaam, et see sõda tuleks kiiremas korras kuidagi lõpetada, aga küsimus on mõistagi rahu hinnas, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõja majandusblogi 41. sissekandes.
Siiani on teadusuuringud keskendunud rasvumisele, kuid sellistest ravimitest nagu Ozempic, Wegovy ja Mounjaro võib olla potentsiaalselt abi ka sõltuvushäirete, südamehaiguste ja Alzheimeri tõve puhul.
Euroopa Komisjoni volinikud eesotsas president Ursula von der Leyeni ja välisasjade kõrge esindaja Kaja Kallasega said Euroopa Parlamendi heakskiidu.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.