Uue aja kontoris pole enam kindlaid töökohti, vaid interjöör pakub võimalusi tööülesandeid lahendada seal, kus see on kõige mugavam.
- Into the Nordic Silence on spetsialiseerunud vaiksete ja efektiivsete kontorite loomisele. Foto: tootja
Võimalus valida teatud tööetapiks selleks sobivaimat kohta aitab uuringute järgi tõsta töötajate produktiivsust. Seetõttu tuleb järjest enam pöörata tähelepanu ruumikasutusele, kontori akustikale ja muidugi ka värvikasutusele, sest see on see, mis teeb inimesed õnnelikuks, kirjutab 23. aprillil ilmunud Äripäeva ajakiri Sisustaja.
Eestis toodetava, kuid rahvusvaheliselt müüdava kontorimööbli ettevõtte Into the Nordic Silence disainer Jari Inkinen rääkis Stockholmis peetud mööblimessil, et tavalises avatud kontoris on hulk laudu, mõned koosolekuruumid ja palju inimesi. Samas puudub alternatiivne koht, kus töötada, omavahel vestelda või pidada telefonikõnesid. Seetõttu on võetud suund tegevuspõhiste kontorite disainimisele.
Tasub teada
Miks uuendada kontorit?
Martela tellitud uuringu järgi kasutatakse linnapiirkondades aktiivselt vaid umbes 50% kontoripinda ning ligi 30% koosolekuruume.
Varem arvestati kontoris ühe töötaja kohta 15–20 m2 pinda, nüüdsel ajal on see kahanenud 10 m2 peale. Samas tunduvad osavalt kujundatud kontorid avarad ja inimesed on neis õnnelikumad.
Kontori uuendamine on kallis, kuid hiljem on võimalik säästa ruumikuludelt. Lisaks tõuseb motiveeritud töötajate produktiivsus.
Suurendab loomulikku suhtlust, kuna läbikäimiseks on olemas sobivad kohad.
Avatud kontorist tegevuspõhiseks
Tegevuspõhises kontoris ei pea kõiki oma tööülesandeid tegema ühes kohas, ühe laua taga. “Inimestel on suurem vabadus valida koht, kus nad saavad oma tööülesandeid täita, kus neile endale tundub kõige mugavam ja produktiivsem töötada, vastavalt sellele, mida nad parasjagu teevad,” selgitas Jari Inkinen. “Paljud ehk tahavadki kasutada tavalisi, n-ö normaalseid töölaudu. Näiteks raamatupidajail on vaja oma kindlat töökohta, aga müügiinimesed peavad laua taga istuma vaid mõned tunnid, samas kui neil tuleb hoopis palju telefonikõnesid teha, ringi liikuda ja inimestega suhelda, kokkuleppeid teha. Nad vajavad lisaks ka kohta, kus keskenduda ja valmistuda eelseisva kohtumise jaoks.”
Enne kontori kujundamist tuleb läbi mõelda kõigi töötajate ülesanded ja vajadused, mitte lihtsalt isiklikud eelistused, vaid mida täpselt see ametikoht päeva jooksul tegema peab. “Enne kui üldse disainima hakkame, siis uurime väga täpselt välja, mis on kliendi vajadused. Vaatame, kuidas ettevõte praegu ruumi kasutab ja kuidas tulevikus võiks kasutada,” märkis Inkinen. “See on nagu matemaatiliste valemitega mängimine – vaatame, kes, millal ja kui palju seda ruumi vajab ja kuidas me seda saaksime ära kasutada.”
5 võimalust, kuidas kontor efektiivsemalt tööle panna
1. Vähenda laudade arvuIgas töökohas on inimesi, kes on avatud uutele ideedele ja on nõus oma kindlast töökohast loobuma. Muuda need kohad vabaks kasutamiseks kõigile soovijaile.
2. Loo vaikne ruumPaiguta jagatud töökohad vaiksesse ümbrusse. Lepi kokku, et see ala jääbki vaikseks keskendumiseks. Igaüks, kes neis kohtades töötab, peab sellest reeglist kinni pidama.
3. Kõrged lauad kiireks koosolekuksToo kõrged lauad kohvimasina lähedusse või mõne muu tiheda liiklusega koha juurde. Koosolekud on lühemad, kui osalised seisavad püsti. Samal ajal saavad teised segamatult edasi töötada, kui ka kiireid mõttevahetusi kindlas kohas peetakse.
4. Investeeri telefoniputkasseHelikindlad ja miks mitte liigutatavad telefoniputkad ja koosolekumoodulid tulevad kärmes kontoris kasuks. Seal saab teha olulisi kõnesid või ajada neljasilmajuttu segamatult ja ise teisi segamata.
5. Varusta töötajad kõrvaklappidegaKõrvaklapid on soodne viis keskenduda. Hea muusika blokeerib kõrvalised segajad, lisaks aitab õigesti valitud muusika keerulistele ülesannetele paremini keskenduda.
+1 Mõtle targaltJälgi, kuidas töötajad töötavad, milliseid ruume kõige enam kasutavad, milliseid tegevusi päeva jooksul teevad.
- The Hut pakub eraldumisvõimalust. Foto: Götessons
Maja majas
Götessonsi tööruum nimega Hut sai inspiratsiooni Monopoli-mängu majadest, kust sai see ruum-ruumis-kontseptsioon oma ajatu välimuse. Disainer Dong Uk Lee sõnul võib seda kasutada nii tööboksina, lõõgastuskohana kui ka koosolekuruumina. Vaata lisaks www.gotessons.se
- Kontoris peab olema kohti, kus segamatult telefonikõnesid pidada. Foto: Martela
Tugev trend
Martela andmetel on huvi tegevuspõhise kontori sisustuse vastu kasvamas, olgugi et muudel aladel on märgata pigem kahanemist. Kontor oma erinevate ruumidega on endiselt väga vajalik, kuid see ei pea olema enam nii suur kui varem. Vaata lisaks www.martela.com
- Liikuva kontori töölauad on kergelt kohandatavad. Foto: EFG
Kohanemismeister
Tegevuspõhine kontor peab olema kohandatav, et iga töötaja saaks selle pikalt keerutamata enda järgi sättida. EFG ehk European Furniture Groupi EFG Active sarja töölauad liiguvad üles ja alla nii istumis- kui ka seisukõrgusele. Vaata lisaks www.efgoffice.co.uk
- Humanscale'i töölauad liiguvad üles-alla kahe sekundiga. Foto: Meeli Küttim
Kiirus loeb
Humanscale'i müügijuhi Nina Sigstoni sõnul on nende laudade eelis kiirem liikumine. “Kui laual kulub 20–30 sekundit üles või alla jõudmiseks, siis inimesed muutuvad laisaks ega kasuta neid. Humanscale'i laud liigub üles või alla kahe sekundiga, nii on tõenäolisem, et seda funktsiooni päriselt kasutatakse,” rääkis Sigston. Vaata lisaks www.humanscale.com
Seotud lood
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.