Äripäev avaldab Eesti maksuvõlaga ettevõtete täieliku nimekirja septembri seisuga.
- Marsalise kontor Hiiul. Foto: Andres Haabu
Maksuvõlaga firmade edetabelis on jätkuvalt esikohal mootorikütuste hulgimüügiga tegelev ettevõte INV T OÜ, mille maksuvõlg on ligi 16,5 miljonit eurot.
Teisel kohal on Adrian Arendus OÜ, mille maksuvõlg on ligi 10,1 miljonit eurot. Nende firmadega on seotud kuritegeliku ühenduse juht
Oleg Belokrõlov.
Äripäev kirjutas tänavu mai keskel, et jõustusid kohtuotsused, mis kohustavad kütuseäri maksupetturit Oleg Belokrõlovit ja tema kaasosalisi solidaarselt tasuma petuskeemis osalenud äriühingute kokku 26 miljoni euroni küündivad maksuvõlad.
Värske edetabeli esikümnesse lisandus uue firmana
Unipetrol OÜ, mille maksuvõlg on 1,72 miljonit eurot ja mis Belokrõlovi kriminaalasja kohtutoimikute põhjal oli Belokrõlovi maksupettuses osalenud firmade OÜ Adrian Arendus ja OÜ INV T üks kliente.
Unipetrol OÜ juhatuse liikmeks on Äripäeva infopanga andmetel märgitud Alexey Moisseenko. Unipetrol on asutatud 2002. aastal. Ettevõtte peamine tegevusala on mootorsõiduki vedelkütuse müük. Viimane majandusaasta aruanne on esitatud 2014. aasta eest. Selles aruandes on ettevõte registreeritud Tartumaale Haaslava valda Roiu alevikku.
Uus tulija maksuvõlglaste edetabeli esikolmikus on pankrotis firma nimega
Edinet Partner OÜ, mille maksuvõlg on üle 3 miljoni euro. Edinet Partner OÜ omanikega on maksuvõlglaste edetabeli esikümnes seotud ka veel üks uus tulija – firma nimega
Marsalis Metall OÜ, mille maksuvõlg on ligi 1,7 miljonit eurot. Marsalis Metall on enam kui 25 miljoni eurose käibega metallitööstus, mis on korduvalt jõudnud ka Äripäeva TOPidesse.
Äripäev kirjutas tänavu kevadel, et maksuamet kahtlustab Loksa suurtööandjast metallitööstust Marsalis Metall OÜ pea 2 miljoni euro suuruses maksuskeemis, kus renditööjõu kasutamise sildi all jäeti maksmata tööjõumakse, kusjuures väidetavalt fiktiivsete arvete põhjal küsiti riigilt raha veel tagasigi. Mullu sügisel sattus ettevõte Marsalis Metall aga maksuameti huviorbiiti. Kui inspektorid ettevõtte viimase aasta tehinguid kontrollisid, avastasid nad võimaliku maksuskeemi. Maksuameti arvates oli probleemsete tehingute teine osaline praeguseks pankrotistunud ettevõte Edinet Partner. Väidetavalt rentis Marsalis Metall sellelt firmalt tööjõudu ja tellis lisaks näiteks palgaarvestusteenust. Kontrolli käigus jõudis maksuamet aga järeldusele, et tegelikult Edinet Partner Marsalis Metallile töötajaid ei rentinud ning tegu oli tööstusfirma enda inimestega.
Marsalis Metall OÜ tahtis sel kombel vähendada oma maksukoormust – maksta vähem tööjõumakse ja suurendada sisendkäibemaksu – ning jätta maksukohustus Edinet Partner OÜsse, väitis maksuamet aasta alguses halduskohtule esitatud taotluses Marsalis Metalli ettemaksukonto avamiseks. Marsalis Metalli juhatuse liige ja suurim omanik Erich Reimets inspektorite tõlgendusega ei nõustu. „Renditööjõu kasutamine on rahvusvahelises äripraktikas täiesti normaalne nähtus,“ ütles Reimets.
Ta lisas, et mingeid hinnanguid ja kinnitusi Edinet Partner OÜ tegevusele ei ole ta pädev andma, kuivõrd Reimets ei ole kuulunud selle juhtkonda, osanike hulka ega ole ettevõttes töötanud. Maksuamet on aga veendunud, et lugu on teisiti. Nii Edinet Partner kui ka Marsalis Metall paiknevad samas Tallinnas Salve tänaval asuvas hoones. Kinnistu omanik on Ehitustehnika OÜ, kellele Edinet Partner väidetavalt samuti tööjõudu rentis. Nii Ehitustehnika kui ka Marsalis Metalli juhatuse liige on Reimets, märkis maksuamet kohtule esitatud taotluses.
Uustulnuk maksuvõlaga 1,75 miljonit eurot
Veel üks uustulnuk maksuvõlglaste edetabeli esikümnes on ehitusettevõte Helmhold OÜ, mis on pankrotis alates 31.08.2016 ja mille juhatuse liikmeks on Äripäeva infopanga andmetel märgitud Nikolay Gromov. Ettevõtte maksuvõlg on ligi 1,74 miljonit eurot. Ettevõte on asutatud 1997. aasta märtsis ehk vanust on tal 21 ja pool aastat. Samas on viimane majandusaasta aruanne esitatud 2009. majandusaasta eest.
Nikolay Gromovi ettevõtlustegevuse kohta Google ühtegi mõistlikku vastet ei anna. 2009. aasta aruandes seisis, et Helmhold OÜ tegutseb ehitusobjektidel Eestis ja Soomes ning põhiliseks tegevusvaldkonnaks on betoonitööd ning toona mainiti suuremate tehtud objektidena lennubaasi angaari, õppehoonet ning liiklusala rajatisi. 2009. aasta majandusaasta aruandele oli Helmhold OÜ juhatuse liikmena alla kirjutanud
Heiki Tiit.
2013. aastal kirjutas BNS, et Harju maakohus mõistis OÜ Helmhold endise juhatuse liikme Heiki Tiidu 2013. aasta märtsis süüdi maksude maksmisest kõrvalehoidmises suures ulatuses ja määras talle kolmeaastase tingimisi vangistuse nelja-aastase katseajaga. 2013. aasta detsembris jõustus lõplikult riigile ligi 1,5 miljonit eurot kahju toonud maksupettuse süüasja osalise Heiki Tiidu süüdimõistmine, kuna riigikohus ei võtnud tema kaitsja kassatsioonkaebust menetlusse.
Viies uustulnuk värske edetabeli esikümne seas on pankrotis
E-Profiil, mis oli sealt kevadel kadunud, aga nüüd on tagasi ligi 2,4 miljoni euro suuruse maksuvõlaga.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”