Möödunud kuul ametisse asunud valitsus leidis riigi arvatust halvemas seisus. 1996. a inflatsioon on esialgsetel andmetel 56,9%, kõrvutatuna 27,8 protsendiga 1995. a. See ületab ligi kolm korda rahvusvahelise valuutafondiga (IMF) viimase tugilaenulepingu sõlmimisel kokkulepitud 20%.
Leping peatati, kui Rumeenia valitsus sulges mullu märtsis pankadevahelise valuutaturu ning fikseeris kunstlikult kõrge leu kursi. Sellest on tingitud nii ekspordi järsk vähenemine kui välisinvesteeringute väike maht.
Eelarvedefitsiit ulatub plaanitud 2,2% asemel 6 protsendini SKTst, osaline põhjus ülisuured põllumajandustoetused. Rumeenia keskpanga juhi hinnangul on tegelik defitsiit 12%, kui juurde arvata ka riikliku sektori kahjud ning võlad.
Riigifinantside selline seis ei ole võimaldanud valitsusel oma valimislubadusi täita ning tõsta lastetoetusi ja pensione. Sularahatoetuste suurendamise asemel on hakatud kaaluma maailmapanga ettepanekut vähendada vaesemate elanike maksukoormust ja piirata lausdoteerimist.
Läinud nädalal alanud läbirääkimistest IMFiga uue tugilaenu üle sõltuvad Rumeenia võimalused rahvusvahelistel kapitaliturgudel laenu saada ning välisinvesteeringud, mida vajatakse nii majanduse moderniseerimiseks kui jooksevkonto defitsiidi piiramiseks.
Olukorras, kus keskpanga reservide suurus on 800 mln dollarit, tuleb võtta laenu, et maksta tänavu tagasi 1,2 mld dollarit riigi 6,9 mld dollari suurusest välisvõlast.
Analüütikutele on enim muljet avaldanud valitsuse julgus kütuse hinda keset talve kaks korda tõsta ning valuutakurss vabaks lasta. Viimaste nädalatega on leu kurss 40% kukkunud.
Rumeenia keskpanga juht Mugur Isarescu hoiatab, et seoses hindade ja valuutakursi vabaks laskmisega võib aastainflatsioon tänavu tõusta 90 protsendile ning kõikuda 1998. a 40% piires. Isarescu usub, et valitsuse otsustavad meetmed kannavad vilja.
Niisama otsustavalt on alanud võitlus korruptsiooniga. Üks põhjusi, miks valitsuskabineti moodustamiseks kulus oodatust kauem aega, oli president Emil Constantinescu nõue, et kandidaatidel oleks laitmatu minevik. Pankades alanud uurimise käigus on välja tulnud kahtlased laenud endistele riigiametnikele, suuremad võlglased on kutsutud seletusi andma.
Ühelt poolt on uurimine vajalik majandusreformide toetuseks ning investorite julgustamiseks, samas võivad need oluliselt kahjustada suurima opositsioonipartei, Ion Iliescu sotsiaaldemokraatliku partei reputatsiooni.See annab uuele valitsusele aega, et veenda vaesunud elanikke leppima uute hinnatõusude ja tööpuuduse kasvuga pärast seitse aastat vaevalisi reforme. FT
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.