Halduskolleegium lähtus asjaolust, et AS Termoil oli haldusõigusrikkumise kaasaaitaja, mitte täideviija. Kui täideviijat ehk ASi Parevek, kelle imporditud ja tollijärelevalve alla võetud kütust Termoil väljastas, on karistatud 3 miljoni krooni suuruse rahatrahviga, siis kaasaaitaja vastutus ei saa olla suurem täideviija vastutusest, väitis ringkonnakohus.
Tolliameti tollijärelevalve osakonna juhataja Vello Valm ütles, et ehkki toll pole veel otsustanud kaebuse esitamist ringkonnakohtu otsusele, on see tema meelest siiski vaieldav. Lisaks 3miljonilisele trahvile karistati Parevekki veel ka enam kui 4600 tonni kütuse erikonfiskeerimisega, mis teeb kokku märksa suurema summa kui seitse miljonit krooni, märkis Valm.
Ringkonnakohus tunnistas vääraks Termoili esindaja vandeadvokaat Raivo Lausi väite, et kohus ei ole kogunud ühtegi tõendit selle kohta, kes oli vaidlusaluse õigusrikkumise täideviija.
Tolliameti peadirektori otsusega karistati ASi Parevek rahatrahviga, lisaks erikonfiskeeriti kütus, kusjuures ringkonnakohtu halduskolleegium jättis need sanktsioonid muutmata.
AS Parevek toimetas 1996. a mais Termoili hoidlatesse kokku 106 raudteetsisterni kütust, esitades samal ajal kirjaliku avalduse paigutada kütus ASi Vegelar hoiustamislepingule.
Harju maakohtus tunnistusi andnud Termoili asedirektor Nikolai Sibagatulin kinnitas tollal, et tolliamet oli Termoili korduvalt informeerinud asjaolust, et Pareveki toodud kütus on tolli järelevalve all. Sibagatulin ütles, et kui ettekirjutus oleks tehtud Vegelari kütuse kohta, ei oleks ta kütust väljastanud.
Tolliametit kohtus esindanud vandeadvokaat Jüri Leppik on kohtuistungitel toonitanud, et kütuse kandmisega Vegelari hoiustamislepingule kaotas Parevek tegeliku valduse kütuse suhtes ning loovutas tolli järelevalve alt vabastamata kauba teise isiku kasutusse ja valdusse.
Termoili esindav Raivo Laus taotles oma apellatsioonkaebuses, et haldusmenetlus üldse lõpetataks, kuna samas asjas olevat algatatud kriminaalasi.
Ringkonnakohus leidis, et Termoilile süüks pandud haldusõigusrikkumise kohta pole kriminaalasja siiski algatatud.
Tollist kinnitati, et praegu on neil seoses kütuse importimisega Eestisse uurimisel üle kümne üksteisega otseselt või kaudselt seotud kriminaalasja, millest käib läbi mitukümmend kütusefirmat. Lähikuudel soovib toll need esitada prokuratuurile uurimisalluvuse kindlaks määramiseks.
Küsimusele, kas nimetatud firmade hulgas figureerivad ka Eesti Kütus ja EK, vastati tolliametist, et nende firmade nimed läbivad küll paljusid uurimistoimikuid, kuid otseseid süüdistusi mustas kütuseäris neile pole esitatud.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.