Mida tulevik serveritele seoses Network Computeri (NC) ehk WebPCga toob? Mõte ju iseenesest hea -- miks näha vaeva hulga PC-arvutitega, kui me võiksime kogu vajamineva tarkvara serverisse koguda ja kasutajatele välja jagada võimalikult lihtsad ja odavad arvutid, NCd. Esimese hooga tegid juhtivad konsultatsioonifirmad mõned rehkendused ja jõudsid järeldusele, et sellisest üleminekust tõuseks tohutu tulu, põhiliselt administreerimis- ja toetuskulude arvel, sest ühest kohast tarkvara ammutavate võrguarvutite puhul piisab alati vajalike ümberkorralduste tegemisest serveris. Samuti oleks sellises olukorras arvatavasti palju vähem tegemist kasutajate probleemidega ning nende tekkimisel oleks suurem tõenäosus, et neid annab lahendada ilma kohale minemata -- on ju kõik võrguarvutid ühesugused.
Eelmise aasta lõpus hakkasid aga tekkima kahtlused -- kõigepealt kippus NC tõotatud 500 dollari asemel pigem 1000 maksma, ja see on ju igati korraliku täisfunktsionaalse PC hind, ning seejärel hakati mõtlema kulude peale, mis tekivad võrgu arendamisel.
Minul tuli see teema pähe küll veidi teist kaudu, aga järeldus oli sama. Nimelt tekitas Microsofti Office 97 minus huvi selle vastu, mida peetakse kontoritarkvara järgmiseks põlvkonnaks. Ollakse arvamusel, et tulevik on moodulitest koosnevad, kasutaja vajadustele vastavalt kokkupandavad rakendused, mis arvatavasti kirjutatakse Java-keeles ja jooksma www-browser'i aknas. Esimest sellist tulevikupilti võib igaüks juba täna katsetada, sest CorelOffice for Java (COJ) pre-beta-versioon on täiesti ametlikult saadaval. COJ pre-beta osutus 1200 failiks, mis olid kõik väga lühikesed ja tekitasid seetõttu märkimisväärse kettaruumi ülekulu -- 5,5 megabaidi tegeliku mahu asemel kulus mul 55. Kindlasti ei jää see nii, aga vaene server, kui tema küljes rippuvad töökohad hakkavad seda failihulka pidevalt vajama. Kasutaja on harjunud üha kiiremini käivituvate programmidega, mis on kontoritarkvaral olulisemad kiire arvuti tunde tekitamisel.
Kõige suuremad NC propageerijad ongi nimelt serveritootjad, kes suudaksid tekkiva probleemi eos lämmatada oma 64protsessorilise vägilasega. Nii et mõeldes NC peale, ärge unustage juba täna tegemast sõprust Suni, IBMi, Silicon Graphicsi ja Compaqiga.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.