Tööministeeriumi andmeil kasvas mullu novembrist detsembrini töötute hulk 40 000 võrra, ulatudes 468 000ni. Tööta oli 19% töövõimelisest elanikkonnast.
Paar päeva hiljem avaldas tööpuudusnäitajad ka statistikakeskus, mille järgi on tööta «vaid» 379 000 soomlast ehk 15,5% töövõimelisest elanikkonnast. Statistikakeskuse andmetel on töötute arv novembris-detsembris 16 000 võrra vähenenud.
Arvude erinevus on põhjustanud probleeme ja väärtõlgendusi varemgi, kuid kunagi pole poleemika avalikkuses nii ägedaks muutunud. Meediakanalid nõuavad selgust tegeliku tööpuuduse suhtes.
Erinevus on tingitud erinevatest mõõtmismeetoditest. Statistikakeskus küsitleb igas kuus 10 000 soomlast ning iga inimene, kes on eelmisel nädalal töötanud vähemalt ühe päeva, loetakse töötajate hulka. Tööministeeriumi näitajad kajastavad tööotsijana registreerunute arvu iga kuu viimasel päeval.
Ametlike andmetena kasutab rahandusministeerium eelarve koostamisel ning rahvusvaheliste võrdluste koostamisel statistikakeskuse näitajaid. Tööministeeriumi näitajad on «kliendiregister», mille alusel makstakse töötu abiraha.
Kuna kumbki hindamismetoodika kätkeb arvestatavat eksimisvõimalust, on Soome tegelik tööpuudus tõenäoliselt 15,5 ja 19 protsendi vahel. DI
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.