Kantsler Agu Lellep arvab, et Ühispanga aktsionäride nimede avalikustamine oli Äripäeva poolt ebaeetiline. Lellep on seisukohal, et aktsionäride nimed peavad olema üldsuse eest salastatud ning neid võib teada vaid valitud inimeste ring.
Erinevalt lugupeetud kantslerist arvan, et andmed kõigi ettevõtete omanike kohta peavad olema täiesti avalikud ning kõigile soovijatele kergesti kättesaadavad.
Väärtpaberiinspektsiooni direktor Vahur Lokk andis üldsusele teada, et siseinfo kasutamises on kahtluse all sadakond aktsionäri ning nende seas ka prominentseid riigiametnikke. Konkreetsed nimed aga jättis Lokk saladuseks. Poolik avalikustamine andis pressile põhjust mitmeteks spekulatsioonideks ning üldsus sai ainet põhjendamatuteks kahtlustusteks.
Kindlasti oleks olnud parem, kui Lokk ise oleks avaldanud kõigi nende eraisikute ja firmade nimed, kes ostsid Ühispanga aktsiaid detsembri lõpus. See oleks andnud üldsusele märksa selgema ülevaate olukorrast ja vältinud asjatuid hüpoteese.
Veelgi enam -- teadmine, et aktsionäride nimed on alati avalik informatsioon, paneks nii mõnegi potentsiaalse siseinfo kasutaja enne kuriteo sooritamist mõtlema ning võib-olla polekski Ühispanga puhul sellist asja üles kerkinud.
Iga inimene, kes ostab endale mõne ettevõtte aktsiaid, võtab endale ka mingisuguse osa vastutusest. Ning paratamatult tuleb tal arvestada, et info sellise tehingu kohta on avalikkusele kättesaadav.
Olen veendunud, et meil kõigil on õigus teada, et näiteks kantsler Lellepil on 30 000 Ühispanga aktsiat (ca 1,2 miljoni krooni väärtuses). Vastasel korral oleks enamus meist aheldatud suurde teadmatusse ning just see oleks riigi poolt oma kodanike suhtes ebaeetiline.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.