Raudnagel ütles, et märtsis hakkab Maarjamäe Maja omavahenditest ja pangalaenust finantseerima ligi kuue miljoni kroonise maksumusega tehnovõrkude rajamist, aprillis alustatakse esimeste majade ehitamist.
«Esialgne finantseerimine on omavahenditest, elamute ehitamine hakkab toimuma tellijate vahenditest,» lausus Raudnagel. Olenevalt projektist, krundi suurusest ja tellija nõudlikkusest kujuneb korterite lõplik ehitusmaksumus 9500--10 500 krooni ruutmeetri eest.
Kuna tegemist on mitmepereelamutega, on korteri juurde kuuluva krundi suurus ainult 150--500 ruutmeetrit, tunnistas Raudnagel.
Ridaelamutest ja paarismajadest koosnev elamurajoon kerkib kunagi Nõukogude armee rajatud barakkide kohale praeguse riigikaitse akadeemia kõrval ning piirneb Urva, Kase, Haljas tee ja Kuslapuu tänavatega.
Kinnisvarafirma Ober Haus arendusdirektor Margus Haud hindas Maarjamäe asukohta võrreldes paralleelselt Haabersti linnaosas kerkiva Tiskre elamurajooniga huvitavamaks ja kinnisvara hinnalt kõrgemaks. «Maarjamäel on sotsiaalne asum juba loodud, Tiskrel on see alles loomisel,» ütles Haud.
Hoolimata sellest, et praegu pole veel sõlmitud ühtegi konkreetset lepingut korterite tulevaste omanikega, kujuneb Maarjamäe elamurajoon Raudnageli sõnul asukohalt magusaks paigaks. Ta lisas, et tänaseks on oma ostusoovist teatanud kümme klienti, kellega sõlmitakse lähiajal ka lepingud.
Raudnagel ütles, et seni on enamik korteriostust huvitunuid 30--40aastased eestlastest ettevõtete juhid.
«Mõned projektid on ebaõnnestunud halva asukohavaliku tõttu, nagu Männiku küla või Laagri,» kommenteeris endine linnavalitsuse linnaplaneerimise ameti juhataja Raudnagel teisi elamuehitusprojekte Tallinna lähemas ümbruses. «Probleem võib seal olla selles, et alguses on neid müüdud liiga odavalt,» lisas ta.
Maarjamäe Maja omandas hoonestusõiguse eelmise aasta aprillis. Firma aktsionärid on AS EMV 32,4 protsendi suuruse osalusega, AS EKE Ehitus 32,4 protsendi ja Võllamäe GHBC OÜ 13,6 protsendiga aktsiatest. Ülejäänud osalus firmas jaguneb nelja väikeaktsionäri vahel. Peeter Raudnagel on töötanud ka ASis EKE Ehitus.
Sõõrumaa ehitab eliitmaju Maarjamäe servale kerkib ka teine elamukompleks, kuhu kuulub kümme keskmiselt 1000--3000 ruutmeetri suurust krunti. Krunte vahendab turvafirma ESS omanik Urmas Sõõrumaa, kes ostis kaks aastat tagasi üle poole miljoni dollari eest ligi neli hektarit maad. Sõõrumaale kuuluv maa asub Maarjamäe serval, kaldapealsel memoriaalkomp-leksi kõrval. Maa-ala detailplaneeringu on koostanud arhitekt Raine Karp.
Karp märkis, et praegu on veel raske öelda, millised majad sellele kohale kerkima hakkavad, kuna neid projekteerivad eri arhitektid. «See ei tule nii hull kui lollidemaa (Tabasalus asuv eramuterajoon -- toim.), aga väga suured majad tulevad küll,» lisas arhitekt.
Ühepereelamutest koosneva Urmas Sõõrumaa kvartali suurim, 8000 ruutmeetri suurune krunt asub maa-ala keskel ja selle ostis USA suursaatkond oma saadiku eluasemeks. Krundile on kavandatud ka Urmas Sõõruma enda eramu.
Sõõrumaa ütlusel on kruntide vahendamine toonud talle sisse hulga raha. «Arvan, et läbi kahe aasta tehtud tehingute eest pean maksma küllalt kopsaka tulumaksu,» tunnistas Sõõrumaa. «Ilmselt pääsen selle summaga Eesti suurimate tulusaajate nimekirja,» lisas ta.
Sõõrumaa kinnitas, et tema vahendatud kruntide omanikud tahavad alustada ehitustöid juba sellel suvel.
Pirita linnaosa arhitekt Tiina Paalberg ütles, et ta pole Sõõrumaa kvartali arenemisest teadlik, kuna seni pole keegi majade projekte kooskõlastamas käinud. «Maarjamäe Majal ei tohiks enam ületamatuid probleeme olla,» lausus Paalberg.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.