Riigikogu liikmeid võrdleb endine peaminister draamaetenduse näitlejatega, kus üks mängib Isa Vaimu, teine Hamletit. Kogu teatritrupp saab ühesugust palka ja neid eristab vaid riietuse värv, teeb Toome tähelepanekuid. Reformierakondlased kannavad tema sõnul pruuni atlasrüüd, Isamaaliit ehib end trikolooriga jne.
Mõnda kindlat huvigruppi esindavat parteid Toome ei tea. Küsimusele, kes valitseb Eesti riiki, vastab ta: «Eesti riik valitseb ennast ise.»
Valitsuse ja riigikogu töö efektiivsust hinnates pärib Toome ise, mitu töökohta on nende valitsemisajal loodud.
Iseseisvusajal ülemnõukogu väliskomisjoni juhtinud Toome teab omast kogemusest, et Toompeale tulnutel läheb üsna ruttu meelest, kust nad pärit on. «Rahvast pole lossi poliitikutele vaja, numbreid liites ja lahutades saavad nad isekeskis suurepäraselt hakkama,» ütleb ta.
Silmaklapistunud poliitikale selja pööranud Toome tunnistab, et ärimeheks ümbersündimine polnud kuue kuu küsimus.
Toome tõusis avalikkuse huvi orbiiti taas 28. novembril 1994, kui kaitsepolitsei arreteeris ta 30 000kroonise altkäemaksu üleandmisel. Tänaseks on tema esindatav Mark Rivkin Philipsi ja teiste elektroonikatoodete edukas müüja Eestis. Toome ise pääses karistusest 3000 krooni suuruse trahviga.
Veel varasemale ajale tagasi mõeldes ütleb Toome, et ta tunnetas 1992. aastal, kuidas tema aeg poliitikas sai ümber.
«Olen liiga heasüdamlik,» nimetab Toome oma poliitikukarjääri lõppemise põhjust. Selle kinnituseks võtab ta kallist diplomaadikohvrist välja laupäevase Sõnumilehe. Selles lehes on tema horoskoop, mida ta on juba mitmele sõbrale paljundanud. Nüüd loeb ta selle ette: «Neitsi. Sind tabab nn Indrek Toome sündroom. Annad abikaasale oma kuupalga, ostad lastele maiustusi ja viid nad pidulikule lipuheiskamise tseremooniale, kingid ämmale vana kübara, viid naabritele lilli...»
Toome läks viis aastat tagasi kinnisvaraärisse, kuid Toompeale jäänutega pole ta rahul. «Kapitaliste esindavad seal inimesed, kellel tegelikult kapitali ei ole,» lausub Toome. «Oma eksistentsiaalseid huvisid kaitstes teevad aga Toompea retoorikud kõik, et uustulnukad poliitilise seltskonna kastidesse ei pääseks.»
«Robert Lepiksoni ja Priit Vilba puhul tunnetasid verbalistid kohe võõrast verd, millest oli vaja lahti saada,» nendib Toome.
Poliitikasse on vaja tuua värsket verd, eeskätt noorte inimeste hulgast, kes tulevad äriringkondadest, leiab ekspoliitik. Toome sõnul tegi valitsusjuht Tiit Vähi igatahes vale otsuse, kui pärast ebaõnnestunud umbusaldusavaldust teatas oma tagasiastumissoovist.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.