Viimaseks sammuks, mis Rootsi firmajuhtide usalduse poliitikute vastu lõplikult hävitas, oli hiljutine Barsebäcki tuumajõujaama sulgemise otsus. Rootsi tööstusliidu esimees Bert-Olof Svanholm on nimetanud ministreid «ökoloogilisteks fundamentalistideks».
«Pärast paljusid otsuseid, mis viimase kolme aasta jooksul on tunduvalt halvendanud ettevõtlusõhkkonda, ning pärast maksude tõstmist ja uurimistöö investeeringute vähendamist on puhta, odava ja üliefektiivse elektrijaama sulgemise otsus viimaseks piisaks meie kannatusekarikas. Näib, et mäng poliitilise võimu ümber on kujunenud tähtsamaks kui poliitika eesmärk. Poliitilise juhtkonna usalduskapital hakkab otsa saama,» kirjutavad Rootsi firmade tippjuhid Peter Wallenberg (Investor), Percy Barnevik (ABB), Sören Gyll (Volvo), Håkan Mogren (Astra) jt. «Loodame, et poliitikud käsitavad seda kui häirekella ja mitte kui ähvardust. Majanduselus valitseb suur rahulolematus ja me esindame väga paljusid ettevõtteid.»
Ericssoni tegevdirektor Lars Ramqvist tõdes, et majandusringkondade ja poliitikute vahel pole mingit dialoogi. «Olen töötanud tööstuses 35 aastat, kuid nii halba kontakti poliitikutega kui praegu ei ole ma veel kunagi kogenud,» lisas ta.
Rootsi peaminister Göran Persson vastas süüdistustele süüditustega: «Firmajuhid on saanud rekordsuuri kasumeid. Nad on teinud rekordilisi investeeringuid. Börsikursid on rekordkõrgusel. Peale selle on direktorid maksnud endale rekordsuuri palku. Nende ettevõtlusõhkkond ei ole sugugi halb. Sellise ettevõtlusõhkkonna eest on tulnud maksta ränka hinda eelkõige rootsi rahval, kelle elu viimastel aastatel ei ole olnud kerge.»
Rootsi majandusleht Dagens Industri ütleb peaministri vastuse kommentaariks, et peaminister teab, et tal ei ole õigus, kuid tema eesmärk on mõjutada valijaid.
Kui sotsiaaldemokraat Göran Persson enam kui aasta tagasi võimule tuli, lubas ta aastaks 2000 vähendada töötust poole võrra. Nüüdseks on töötute arv kasvanud 88 000 võrra ja ulatub 375 000ni, mis moodustab aktiivsest rahvastikust 13%. Ja see teeb valitsuse närviliseks. Selle raske olukorra lahendamiseks peaksid valitsus, opositsioon, majandusringkonnad ja ametiühingud pead kokku panema ja ühiselt lahenduse leidma, kuid selle asemel nad tülitsevad omavahel.
«Rootsi poliitika ja majanduse juhid peaksid liivakastist välja tulema ja alustama tõelist dialoogi, kuidas eraettevõtlus saaks luua uusi töökohti, mille vajalikkuses ei kahtle keegi,» kirjutas Dagens Industri.
Firmajuhtide arvamusega ei nõustu ka keskerakonna fraktsiooni juht parlamendis Per-Ola Eriksson. «Oleme kergendanud firmade olukorda. Intressid on madalal, inflatsioon väike ja palgatõstmisnõuded tagasihoidlikud. On väga halb, kui firmajuhid ei aktsepteeri demokraatlikult langetatud energiaotsust.»
Viimaste avaliku arvamuse küsitluste kohaselt on sotsiaaldemokraatide toetus langenud ülimadalale (25,9%), juhtima on läinud opositsioonis olevad Carl Bildti juhitavad moderaadid, keda toetas 31--34% küsitletutest. DI
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.