I Stuudium finantsdirektor ja üks asutaja Tiina Kuller leiab, et jaanuarist tegutsev majandusõiguse ja -poliitika instituut on tema koolist ebaõiglaste võtetega õpilasi endale meelitanud.
«See kool alustas tegevust meilt õpilasi üle lüües,» nendib Kuller. «Õpilastele helistati koju, öeldi, et I Stuudium on pankrotis ja tuleb minna teise kooli. Tänaseks päevaks on ära läinud pool õigusõppe erialast.»
Sarnaselt I Stuudiumi ja majandusõiguse ja -poliitika instituudiga vaidlevad omavahel ka erakõrgkoolid LEX ja Veritas. Äsja loodud Veritas meelitas LEXist ära ligi 200 õigusteaduskonna üliõpilast, lubades neile paremaid õppetingimusi ja bakalaureusekraadi.
I Stuudiumi endine direktor, praegu majandusõiguse ja -poliitika instituuti juhtiv Tiiu Hints sõnab, et õpilasi ei ole mõjutatud kooli vahetama, samuti ei teadvat ta midagi I Stuudiumi probleemidest seoses oma endiste õppejõududega.
I Stuudiumi kümne asutajaliikme seas oli peale Tiina Kulleri ja Tiiu Hintsi ka väliseestlasest poliitik Jüri Toomepuu, kes Tiina Kulleri kinnitusel tegeles põhiliselt õppejõudude värbamise ja lepingute sõlmimisega. Praeguseks on Toomepuu huvi I Stuudiumi vastu kustunud.
Lilleküla keskkoolis tegutsev seitsme eraisiku poolt asutatud majandusõigus ja -poliitika instituut annab rakendusliku kõrghariduse.
Tiiu Hintsi sõnul on ta ise praegu paberite järgi I Stuudiumis tööl ja ei kavatse lahkumisavaldust enne anda, kui I Stuudium on talle välja maksnud saamata jäänud töötasu. Paarikümne tuhande krooni kättesaamiseks on Hints pöördunud kohtusse.
«Kohtuasi venib sellepärast, et Tiina Kuller esitas kohtule käskkirja, kus ta kinnitab, et mind on vallandatud 29. jaanuaril 1996,» räägib Hints. «Neljandal mail aga kinnitas Kuller kohtus, et mind pole vallandatud.»
Tiina Kulleri sõnade kohaselt tahab Tiiu Hints tühistada kogu kooli senise tegevuse. Ka olevat Hints koolist kaasa võtnud kõik finants- ja õpilaste dokumendid.
Hints ise väidab, et finantsdokumendid varastati I Stuudiumist ära 1995. aasta detsembris, päev pärast seda, kui majja tuli audiitor. «Kummaline on see, et kooli võti oli ainult Tiina Kulleril ja jälgi uste lahtimurdmisest polnud vargad jätnud,» lisab ta.
Tiina Kulleri sõnul käidi Hintsi mitu korda palumas, et ta tööle tuleks, kuid Hints ei nõustunud.
Tiiu Hints väidab vastupidist: «Eelmise aasta jaanuaris ei lastud mind enam kooli uksest sisse.»
Tiina Kulleri tegevuse eesmärk oli kogu I Stuudium enda kontrolli alla saada, väidab Tiiu Hints.
Samas seab ta I Stuudiumi edaspidise eduka tegevuse suure kahtluse alla. «Meile ületulnud õpilaste väitel jäi I Stuudiumis ebanormaalselt palju tunde ära,» selgitab Hints.
Möödunud aasta juunis palkas Jüri Toomepuu I Stuudiumi direktorina tööle väliseestlase Andres Inni.
«Inn vormistati tööle ilma katseajata ja temalt ühtki haridust tõendavat dokumenti nõudmata,» räägib Kuller.
«Tööle ilmus ta üks kord ja üritas üliõpilastele mingit loengut pidada.» Kulleri kinnitusel pole üliõpilased peale seda Andres Inni näinud.
«Inni ainus töö oli nimekirja koostamine isikutest, kes võiksid meile loenguid pidama tulla,» lausub Kuller. «Muuhulgas olid sinna nimekirja arvatud ka kooli kojamees ja koristaja, kellel mõlemal on nelja klassi haridus.»
Inn töötab paberite järgi ka praegu, teda saab vallandada ainult Toomepuu, kellega ta kord lepingu sõlmis.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.