Prokuratuurile kinnitamiseks esitatud süüdistuskokkuvõttes märgitakse, et ASi Lozoil omanikud Erkki Kesa, Jaak Morna, Roman Kroon ja Priit Viilup on jätnud tasumata 6,3 miljonit krooni aktsiisimaksu, 6,5 miljonit krooni käibemaksu ja 7,8 miljonit krooni tulumaksu.
Nelja meest süüdistatakse kriminaalkoodeksi järgi kelmuses, raamatupidamisdokumentide võltsimises ja maksude varjamises. Maksimaalselt võib neid oodata seitsmeaastane vanglakaristus. Kõik neli viibivad vabaduses, neist osa kautsjoni vastu.
Ajavahemikul oktoobrist 1994 kuni novembrini 1995 sooritasid Lozoili omanikud ASidega EK ja Neste Oil Eesti 450 tehingut. Ostetud kütus pidi paberite järgi minema ekspordiks Venemaale, Valgevenesse ja Poola, tegelikult müüdi kütus aga kohapeal, põhiliselt Lõuna-Eestis.
Sõlmitud lepingutes fikseeriti kütuse ostjaiks Venemaa firma Astar, Valgevene firma ERM Ltd ning Poola firmad POW Terminal, TLN ja Gdynia Terminal Ltd, keda aga Interpoli andmetel tegelikkuses ei eksisteeri. «Eksporditud» kütuse kohta oli tehtud ka tollivormistus, mille kohaselt läks kütus Eestist välja peamiselt Ikla piiripunkti ja Tallinna Sadama kaudu.
Keskuurimisbüroo uurija Eero Ergma ütles, et Lozoili omanikele kütust müünud EK ja Neste Oil Eesti tegevuses seaduserikkumisi ei tuvastatud. Ka ei tuvastatud mingeid seoseid Lozoiliga samas majas tegutsenud ASil Eriõli ega muudel kütusefirmadel. Lozoil ise on varatu firma, kütuse transportimiseks kasutati renditud veokeid, märkis Ergma.
Illegaalse kütuse kiireks müügiks oli Lozoili kütuseliitri hulgimüügihind keskmisest 10--30 senti odavam, kusjuures müügihinna sisse olid tihti arvatud ka transpordikulud.
Ergma sõnul jäid ASi Lozoil omanikud vahele juhuslikult ühes pangas, kus Kesa esitas sularaha väljavõtmiseks võltspassi.
Peale ASi Lozoil müüs Eesti-siseselt kütust teinegi firma omanikele kuuluv ettevõte AS Hobeko, mille registreerimisel oli samuti kasutatud võltsitud passi.
ASide Lozoil ja Hobeko kõrval jõudis pärast Lozoili müügilitsentsi tähtaja möödumist lühikest aega tegutseda veel ka AS Lozoil Kaubandus, mille raamatupidamisdokumentidest ei ilmne, kust müügile pandud kütus pärines.
Ka AS Lozoil Kaubandus registreeriti võltsitud passi kasutades, kusjuures Lozoili omanikud on seniajani eitanud oma seoseid Lozoil Kaubandusega.
Tegevust jätkab AS Lozoil Grupp (algul ASi Merkmal nime all), kellele kuulub praegu kolm jaemüügitanklat Türil, Tapal ja Maardus. Ergma sõnul on Lozoil Grupi raamatupidamine korras, mistõttu pole olnud ka põhjust firma tegevust lõpetada.
Lozoil Grupi aktsiatest 80% kuulub Bahama firmale Vetula Management Ltd, mida Interpoli andmeil samuti tegelikult pole. Kuid nimetatud Bahama firma on andnud Lozoil Grupile 2,7 mln kr laenu kütuse ostmiseks.
Lozoili omanike maksupettustest on eraldatud kriminaalasi, mille keskuurimisbüroo on algatanud Lozoili ühe asutaja Janek Sintali suhtes.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.