Ida-Euroopa majanduskasv aeglustub tänavu 3,5 protsendile, kuid edestab endiselt Lääne-Euroopa riikide 2,5% kasvuprognoosi. Balti riigid seevastu jätkavad ÜRO Euroopa majanduskomisjoni (ECE) hinnangul kasvu 4,5 protsendi tempos.
Prognoos avaldati komisjoni aastaülevaates, kus analüüsitakse 55 riigi majandusarengut.
ECE oli üks väheseid ennustajaid, kes eelmise aasta kohta väitis, et Venemaa majandus veel langustendentsist ei pääse. Venemaa lõpetaski 6%ga miinuses. Tänavuseks prognoosib ECE Venemaale parimal juhul nullkasvu. Palju oleneb valitsuse poliitikast ja sellest, kas riik suudab maksta välja võlguolevad palgad ja pensionid ja suurendada maksude laekumist inflatsiooni õhutamata.
Lääne-Euroopa majandus kasvas mullu vaid 1,9%, USAs 2,4 ja Jaapanis 3,6%.
Euroopa ekspordil tuginev majanduskasv jäi ebapiisavaks 10% tööpuuduse leevendamiseks. Selleks peaks majandus kasvama vähemalt 3,5%.
Ida-Euroopas on tööpuudus alla 12%, Balti riikides ja SRÜ maades 6,5%.
Läinud aasta märkis tagasiminekut Ida-Euroopas. Bulgaaria, Rumeenia ja Venemaa petsid ootusi. Ida-Euroopa majanduskasv aeglustus 5,5 protsendilt neljale.
Helgem koht on Balti riigid, kus majanduskasv kiirenes 1,5%lt 3,5%le. Põhjus on kodumaise tarbimuse kasv ja investeeringute suurenemine.
Välismaised otseinvesteeringud alanesid rekordilise 1995. a 11,6 mld dollarilt 9,5 mld-le. Inimese kohta on välisinvesteeringuid Venemaal 10 dollarit, Ungaris 200 dollarit ja Poolas enamgi. KL
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.