Kaugkütte hind valmistab paljudele soojatarbijatele peavalu. Kord on tuba liiga soe, kord jälle liiga külm. Soojakadude ja -kulude vähendamiseks on paljud kinnisvaraomanikud ostnud lokaalse katla ning hakanud ise soojust tootma. Kuid missugust kütust valida? Kas on etem õli, gaas, elekter või hakkepuit?
Arvestades, et elektrihinna kõver liigub lähiajal jõuliselt üles (vähemalt kahekordne hinnatõus) ning hakkepuidu osakaal kütuseturul jääb ka edaspidi tagasihoidlikuks, tuleb kinnisvaraomanikul valida õli- ja gaasikatla vahel.
Maagaasist odavamat kütust on Eestis raske leida. Seevastu õli hind on maagaasist pisut kõrgem, kuid erinevalt teistest kütustest vastab nii õli kui maagaasi hind juba praegu maailmatasemele.
Reeglina on katlad universaalsed ning taluvad peale mõningat ümberseadistamist kõiki põhilisi kütuseid. Katlale tuleb paigaldada vaid sobiv põleti, mis vastab valitud kütusele. Õlipõleti on gaasipõletist odavam.
Gaasikatel tagab puhtuse ega tekita reostust. Kuna katel on ühendatud gaasitorustikuga, puuduvad kütuse otsesed transpordi- ja ladustamiskulud. Õlikatla kasutamine eeldab kütuse hoidmist väikemahutis, mis tekitab paratamatult mustust ja ebameeldivat lõhna. Lisamuret põhjustab veel Eestis kasutatavate õlide erinev koostis ja tihedus, mistõttu uue õlikoguse ostmise korral tuleb ka katel ümber häälestada.
Korrektse reguleerimise korral väljub gaasikatla korstnast puhas veeaur. Õli puhul tahmub korsten kiiremini ning võrreldes gaasikatlaga on seda raskem puhastada. Korsten tuleb terviklikult liigenditest lahti võtta. Samas eeldab gaas isoleeritud korstent. Selle paigaldamine on õlikorstnast kulukam.
Üldise ohutuse tagamisel peetakse levinud arusaama kohaselt õli turvaliseks kütuseks. Samas töötavad kaasaegsed gaasikatlad täisautomaatikal, mis välistab täielikult avariiohu. Gaasitorustikule paigaldatakse magnetklapp, mis pisemagi lekke korral lõpetab automaatselt gaasi juurdevoolu.
Kuigi õli- ja gaasikatelde võrdlus kujunes maagaasi kasuks, puudub universaalne lahend, mis sobib kõikidele kinnisvaraomanikele. Kütteliigi valikut tehes tuleb lähtuda eelkõige konkreetsest majanduslikust tasuvusest. Arvestada tuleb põhiprintsiipi: kui maagaasi jaotustorustik jookseb hoone kõrvalt mööda, on mõttekas kasutada maagaasi, kui see asub kaugemal, siis õli.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!