Eesti ettevõtetel ja majandu-sel tervikuna läheb aeg-ajalt kostvale hädakisale vaatamata hästi. Pessimistlikult näevad majanduse arengut osad poliitikud ja teoreetikud ning need ettevõtjad, kes firma juhtimisega hakkama ei saa.
Äripäev arvab, et pessimismiks pole mingit põhjust, sest enamik kohalikest ettevõtetest on teinud läbi kiire arengu, mis on neile toonud edu.
Seda, et Eesti ettevõtetel läheb tõesti hästi, näitab kõige paremini meie ettevõtjate tung Soome, Lätti, Leetu, Ukrainasse ja Venemaale. Paljud kohalikud firmad on kiiresti kasvanud ja kodumaine turg on neile kitsaks jäänud. Üha tihedamini võib lehest lugeda uudiseid sellest, kuidas mõni Eesti firma alustab aktiivset tegevust naaberturgudel. Tegemist pole mõne üksiku majandusvaldkonna või ettevõttega. Naabrite juures teevad ilma erinevaid tooteid ja teenuseid pakkuvad firmad.
Viimastel aastatel tehtud mahukatest investeeringutest tulenevalt on paranenud kohaliku toodangu kvaliteet, suureneb Eesti kaupade ja teenuste eksport, mitmed ettevõtted on käivitanud või käivitamas uusi tootmisüksusi. Kui Eesti ettevõtjate tung naaberriikidesse ei veena pessimiste veel ümber, siis võiksid nad vaadata, mis toimub meie väärtpaberiturul. Tallinna börs on Ida-Euroopa börsidest suurima päevakäibega. Arvatavasti ei osanud veel aasta tagasi sellist aktsiahuvi prognoosida ka kõige optimistlikumad analüütikud.
Ettevõtete edusammudest annab märku ka see, et hästi on hakanud minema ajalehtedel. Enamiku ajalehtede lugejate arv on viimastel kuudel suurenenud. Pidevalt kasvab reklaamimaht, mis peegeldab samuti ettevõtluse arengut, sest kui firmadel läheb halvasti, siis ei kuluta nad ka nii palju raha oma teenuse või toodangu reklaamimisele.
Lisaks üleriigilistele päeva-lehtedele läheb hästi kohalikel lehtedel. See annab tunnistust, et ka väljaspool Tallinna on majanduselu tõusulainel. Toimetuse hinnangul lähebki praegu Eestis kõige paremini pankadel ja ajalehtedel. Erinevalt pankadest ei soovi aga osa ajalehti millegipärast oma edukat majandustegevust reklaamida.
Kiirest arengust ja heaolu kasvust annab tunnistust uute autode läbimüügi ja mobiiltelefoniomanike arvu pidev suurenemine. Ettevõtete elujärje paranemist võib välja lugeda ka sellest, et mitmed firmad on hakanud oma juhatuse või nõukogu koosolekuid pidama välismaal.
Teiste hulgas leiavad sel-leks raha ettevõtete juhid, kes veel mõni aasta tagasi rääkisid kohe-kohe saabuvast katastroofist ja tööstuse hääbumisest ning lunisid riigilt endale kõikvõimalikke soodustusi.
Tööstuse hääbumist kuulutanud töösturitelt on teatepulga üle võtnud endiste suurmajandite juhid, kes nüüd kõvahäälselt põllumajanduse kadumist ennustavad.
Võib kindel olla, et ka need prognoosid ei täitu. Selle tõttu, et riik otseselt tööstusettevõtteid ei toetanud, surid nõrgemad välja. Tugevamad laiendavad ennast aga naaberturgudele. Sellest kogemusest võiksid õppust võtta ka praegused hädaldajad.
Äripäev usub, et Eesti ettevõtete edu jätkub. Ettevõtja, kes pingutab, säästab ja uusi ideid genereerib, teenib ka kasumit. Tänu ettevõtluse kiirele arengule on selliste ettevõtjate häält üha rohkem kuulda, virisejate ja pessimistide arv kahaneb aasta-aastalt.
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.