Rootsis on pensioniiga 65 aastat. Nüüd tahab valitsus teha ettepaneku saata enneaegu pensionile paljud 63- ja 64aastased, kes on nõus kompensatsiooniga. Tööandja on aga kohustatud nende asemel tööle võtma noore, pikka aega tööta olnud inimese.
Eksperdid peavad selle plaani õnnestumist ebatõenäoliseks. Esiteks oli Rootsi statistikabüroo andmetel 64aastastest mullu tööl ainult iga kolmas. Täistööajaga töötab 63- ja 64aastaseid kokku 29 000. Töötute noorte arv on aga vähemalt kaks korda nii suur.
Teiseks on üks osa selles eas töötajatest ettevõtjad. Kui paljud neist suudaksid leida töötu noore, kes sooviks nende firmat ära osta? Kolmandaks on eakatel töötajatel kogemused ja kvalifikatsioon, mis noortel puudub.
Ja lõpuks töötavad paljud vanemad inimesed selleks, et neile meeldib nende töö. On väheusutav, et nad haaravad valitsuse pakutavast enneaegselt pensionile siirdumise ettepanekust kinni.
Tööhõiveekspert Eskil Wadensjö kinnitab, et nn põlvkonnavahetus ei ole sugugi uus retsept töötuse vastu. Prantsusmaa ja Holland proovisid seda meetodit juba 1980. aastatel, kuid tulemused olid kehvad.
Prantsuse sotsialistlikus parteis, mida on juhtinud radikaalsed intellektuaalid, on kogu selle sajandi jooksul usutud, et töötust saab vähendada töö ühtlasema jaotamisega inimeste vahel. Nii sotsialistist president Francois Mitterrand kui ka peaminister Léon Blum on teinud ohtralt reforme, mis kõik on ebaõnnestunud. Nende põhieesmärk oli vähendada töötust tööaja piiramise teel.
Esimene fiasko tabas Léon Blumi rahvarindevalitsust 1936. a, kui võeti vastu 40tunnise töönädala seadus, mis tähendas kaheksatunnist tööpäeva ja vabu laupäevi, mida mujal hakati kasutama alles 1970. aastatel. Tagajärg oli Prantsuse frangi vaba langemine ning töötus püsis endiselt kõrge.
Viimase sellelaadse ürituse tegi endine Prantsuse peaminister, praegune ELi parlamendi liige Michel Rocard, kes soovib Euroopas töötust vähendada üleajatöö trahvimaksustamise teel.
Nüüd tahavad Rootsi sotsiaaldemokraadid korrata prantslaste igipõliseid vigu, ütlevad Rootsi eksperdid. DI
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.