Koduseid või mobiilseid töökohti planeerides pööratakse sageli liiga suurt tähelepanu esmastele kulutustele. Esialgu tundub alginvesteeringuks kuluv summa väga suurena ja kõige tähtsamana. Väikesed igakuised kulud jäävad eelarves tagaplaanile. Puudulik püsikulu analüüs maksab ennast kiiresti kätte ja võib tuua kahjumi.
Kodubüroo eelarve koostamisel tuleb kulud jagada kahte gruppi: büroo ettevalmistuse ning riist- ja tarkvara muretsemisega seotud kulutused (ühekordsed kulutused), büroo tegevusega kaasnevad kulutused (korduvad kulutused).
Esimese grupi alla kuuluvad kulutused on ühekordsed ja pikemas perspektiivis ka vähem investeeringuid nõudvad võrreldes korduvate kulude kogusummaga.
Ühekordsed kulutused:
riist- ja tarkvara osttöötajate palkamine ja koolitustehnika paigaldamine töötaja kojuühenduse loomine ettevõtte sisevõrgugaettevõtte ümberstruktureerimisega kaasnevad kulutused
Korduvad kulutused:
kodubüroo üürtelefoni ja elektri arvetest mingi osa kompenseerimineinterneti püsiühenduskontorist kodubüroosse suunatavate kõnede maksumusseadmete ja ühenduste hooldaminenõuande- ja tugikeskuse ülalpidaminetöötajate sotsiaalse elu tagamine
Kodudes on peaaegu kõik tööks vajalik mööbel olemas ? seega pole vaja lisainvesteeringut toolide-laudade hankimiseks. Küll aga tuleks muretseda igale kodubüroo töötajale eraldi dokumendikaustad ja -riiulid ning muud seadmed, mida kontoris saab kasutada mitu inimest ühiselt.
Ettevõtte kontorisse tuleb vajadusel muretseda võrgutoega printer ning faks. Kuludesse tuleks ka arvestada tööressurssi, mis kulub eelnevalt loetletud seadmete ettevalmistamiseks internetilahenduste abil.
Esmakordse projekti korral tuleb korraldada täiendkoolitus ka kontoris edasi töötavatele töötajatele (kuidas saada kontakti kodubüroos töötavate inimestega, milliseid infoedastus viise kasutada ja kuidas). Tähelepanuta jäänud pisiasjad võivad osutuda saatuslikuks tervele projektile.
Autor: Jan Kapaun
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.