?Viie aasta pärast peaks Tallinn, Tartu, Pärnu ja Narva olema Selveritega kaetud,? ütles Tallinna Kaubamaja juhatuse liige finantsdirektor Urmo Vallner ja lisas, et selleks ajaks on Kaubamajast saanud Eesti suurim jaekaubandusettevõte.
Vallner märkis, et firma iga-aastane investeerimisvajadus on umbes 100 miljonit krooni.
Ühe suure Selveri investeeringute maht ilma kinnisvarata on 50 miljonit krooni, väikesel Selveril 15 miljonit, lisaks tuleb uuendada kasutuses olevaid põhivahendeid, selgitas ta investeeritava summa kujunemist.
Investeeringute katteks plaanib Kaubamaja kaasata võõrkapitali nii pangalaenude kui kommertspaberite emissiooni näol.
Seni on Kaubamaja kaasanud laenuraha kinniste võlakirjaemissioonidega, kuid Vallner ei välistanud edaspidi ka avaliku emissiooni korraldamist. Avalikul emissioonil on tema hinnangul psühholoogiline efekt, sest ettevõtte võlakirjade omanik kasutab alateadlikult ka selle ettevõtte teenust või tarbib toodet.
Väljapoole Eestit Kaubamaja laieneda ei plaani. ?Meie eesmärk on ehitada välja Selverite kett ja kaasajastada olemasolevad kaubamajad,? kinnitas Vallner, lisades, et kui viie aasta pärast on praegused strateegilise eesmärgid täidetud, võib olukord muutuda.
Vallneri kinnitusel plaanib Kaubamaja maksta aktsionäridele stabiilset omanikutulu ka edaspidi. Senini on Kaubamaja maksnud aktsia kohta 1?1,5 krooni ning samas suurusjärgus sissetulekuga võiksid aktsionärid ka edaspidi arvestada.
?Püüame käituda ettearvatavalt, et investoritel oleks kindlustunne,? ütles Vallner.
Kaubamaja ei kavanda aktsia uusemissioone. ?Suudame oma plaanid ellu viia ega pea selleks kaasama omakapitali, mis on 2?3 korda võõrkapitalist kallim,? ütles ta.
Arvestades Kaubamaja laienemisplaane, peaks suurenema ka ettevõtte kasum. Vallneri kinnitusel kasvab Kaubamaja kasuminumber nii ühe kui ka viie aasta perspektiivis kindlasti üsna suures mahus, kuid täpsemaid prognoose ei soostunud ta börsireglemendile viidates avaldama.
Arvestades liitumist Euroopa Liiduga ning lisaks hinnatasemetele ka palgatasemete ühtlustumist sealsega, suurenevad paratamatult ettevõtete palgakulud.
Vallneri sõnul Kaubamaja palgakulude osakaal käibest ei tohiks suureneda.
Kaubamaja on üks vähestest kodumaisel kapitalil põhinevatest börsiettevõtetest, mis analüütikute hinnangul mõne aasta jooksul välisinvestori poolt ära ostetakse. Vallner peab Kaubamaja atraktiivseks läänepoolsetele lähinaabritele.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!