Justiitsminister Märt Rask üritab mõjutada kohtuasjade lahendamist poliitilise avaldusega, teatas riigikohtu esindaja.
Vastates üleeile riigikogus arupärimisele prokuratuuri reformi kohta, kritiseeris justiitsminister riigikohtu halduskolleegiumi otsust, millega tunnistati õigusvastaseks justiitsministri käskkiri Võru prokuröri ametist vabastamise kohta.
Riigikohus peab oma lahendite analüüsimist ja arvustamist demokraatlikus õigusriigis igati loomulikuks ja ka vajalikuks.
Võimude lahususe ja kohtute sõltumatuse põhimõttega ei ole aga kooskõlas poliitilise surve avaldamine konkreetsetes kohtuasjades, iseäranis nendes, kus avaldusega esinev minister oli ise protsessis osaline.
Minister Raski avaldus: 'Sellest kohtumaratonist järelduste tegemise ruumi on nii riigikogul, justiitsministril, kui ka kohtutel, eelkõige riigikohtu halduskolleegiumil,' peab ilmselgelt silmas käimasolevaid ja tulevikus üleskerkivaid kohtuvaidlusi justiitshalduse küsimuses ja on oma kontekstis tõlgendatav edasise administratiivse ja poliitilise surve ähvardusena.
Ministri äsjased avaldused riigikogus demonstreerivad, et poliitilise ja administratiivse võimu vahendeid püütakse aeg-ajalt kohtuasjade mõjutamiseks kasutada. Kohtunikud on korduvalt kohtute seaduse eelnõu üle toimuvas diskussioonis avaldanud kartusi, et niisuguseid vahendeid kohtuasjade mõjutamiseks ei jäeta vajadusel kasutamata.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!