Vastates üleeile riigikogus arupärimisele prokuratuuri reformi kohta, kritiseeris justiitsminister riigikohtu halduskolleegiumi otsust, millega tunnistati õigusvastaseks justiitsministri käskkiri Võru prokuröri ametist vabastamise kohta.
Riigikohus peab oma lahendite analüüsimist ja arvustamist demokraatlikus õigusriigis igati loomulikuks ja ka vajalikuks.
Võimude lahususe ja kohtute sõltumatuse põhimõttega ei ole aga kooskõlas poliitilise surve avaldamine konkreetsetes kohtuasjades.
Iseäranis pole see kohane nendes asjades, kus avaldusega esinev minister oli ise protsessis osaline.
Minister Raski avaldus: ?Sellest kohtumaratonist järelduste tegemise ruumi on nii riigikogul, justiitsministril kui ka kohtutel, eelkõige riigikohtu halduskolleegiumil,? peab ilmselgelt silmas käimasolevaid ja tulevikus üleskerkivaid kohtuvaidlusi justiitshalduse küsimuses ja on oma kontekstis tõlgendatav edasise administratiivse ja poliitilise surve ähvardusena.
Ministri äsjased avaldused riigikogus demonstreerivad, et poliitilise ja administratiivse võimu vahendeid püütakse aeg-ajalt kohtuasjade mõjutamiseks kasutada.
Kohtunikud on korduvalt kohtute seaduse eelnõu küsimuses toimuvas diskussioonis avaldanud kartusi, et niisuguseid kohtuasjade mõjutamise vahendeid ei jäeta vajadusel kasutamata.
Autor: ÄP Online
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.