Eelmisel nädalal kogunesid marketingihuvilised Tartusse, et juba traditsiooniliselt autasustada möödunud aasta parimat turunduslikku tegu. Turundusteo valimisse oli kahe kuu vältel kaasatud ligi pool tuhat turundusspetsialisti üle Eesti, kes kahes voorus valisid välja oma lemmikud.
Võitjaks tulnud EMT uus lepatriinulogoga visuaalne identiteet kuulub asjade hulka, mille kohta on igal eestlasel kindlasti oma arvamus.
Oma arvamus oli ka Eesti aktiivsematel turundusspetsialistidel, kelle hinnangul oli brändi relansseerimine väärt aasta parima turundsteo tiitlit. Sealjuures edestas EMT napilt selliseid kaalukaid turundustegusid nagu Aura mahla ja Frederiku õlle turule toomist, Eurovisooni võidulaulu loomist ning Viisnurga MAXX-hokikeppide läbimurret maailma hokiväljakutel.
Võib ainult fantaseerida, kas lepatriinu oleks omavahelises konkurentsis edestanud ka möödunud aasta turundustegu, milleks oli Hansa Capitali EGO järelmaksutoote turuletoomine, või mitte.
Mis võisid siis olla EMT eelised teiste paljude heade ja silmapaistvate turundustegude ees, mida Eestis õnneks aasta-aastalt ikka rohkem leidub?
Peamise põhjusena võiks välja tuua brändimuutuse kõikjale ulatuvust. Nagu ütles kord EMT turundusjuht Kadri Palu, oli EMT sooviks pigem tekitada furoori uue brändi ümber, mitte teha vaikselt midagi ümber, mida keegi suurt ei märka. See neil ka õnnetus. Seda enam, et EMT vana logo ei mäletanud ega veel vähem suutnud lahti mõtestada mitte ainult EMT kliendid, vaid ka firma enda töötajad.
EMT edutegurite reas tasuks mainida ka väärtushinnangute kontrasti, mida suudeti brändi relansseerimisega luua: seni tehnoloogiakesksete investeeringute, meeletult suure kliendiarvu ning parima leviala ulatusega teisi edestanud bränd osutus äkitselt süütuks lepatriinuks, kes kutsus endaga hellalt mängima noori ja vanu. See kontrast ei saanud jääda märkamata.
Väärtushinnangute muutuse teine väljund oli EMT slogani muutumine inimsõbralikumaks ja ääretult lihtsaks. Levialale viidanud "alati sinuga" asendus pehme ja lojaalse sõnumiga "väärtustades aega". Ei saa ka jätta märkimata reklaamifirma Division 400 000 krooni väärt strateegilist ponnistust, mille tulemusena uus EMT positsioneering, slogan ja lepatriinuidentiteet üldse sündisid. Tõsi, brände on Eestis positsioneeritud veelgi suurema summa eest.
Teise EMT tugevusena peab märkima suuri kulutusi meediakampaaniale, mis jõudis lühikese ajaga kõigisse Eesti tarbijale nähtavatesse kanalitesse. Mitte iga turundaja ei saa tänapäeval brändi tootmiskuludesse ja meediareklaami panna kokku 6,6 miljonit krooni.
Kui võrrelda EMT lepatriinuidentiteeti näiteks samuti turundajate lemmikuks tõusnud Viisnurga MAXX-hokikepi turundamisega laias maailmas, siis peab kindlasti märkima, et Viisnurga edu eestlased kahjuks ei tunneta. Paarimiljoniline turundus- ja müügitoetuskulu, mida Viisnurk kandis, jäi siinkandis märkamatuks. Seda enam, et paljudel turundajatel hokimänguharjumused ilmselt puuduvad.
Kokkuvõttes võib väita, et aasta parima turundusteo valimine, mille eestvedajateks on Marketingi Instituut ja Eesti Konverentsikeskus, tekitab turundajateski iga aastaga aina suuremat ootusärevust. Eks näis, kas ka järgmisel aastal võidab turundusteo auhinna mõni igapäevaselt tuttav laiatarbekaup- ja teenus või tõuseb ka mõne kitsama valdkonna turundaja esikohale.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.