Infotunni korraldamise mõte tekkis börsil pärast seda, kui väikeinvestor Karmo Velling süsteemi iseärasuse tõttu 10 000 kroonist ilma jäi.
Üksikud EBSi aulasse kogunenud umbes viiekümnest inimesest vastasid tavaarusaamale investorist. Põhiosa investeerimishuvilistest moodustasid üle viiekümne aastased ja üliõpilased, noorim saalisviibija oli silma järgi öeldes põhikooliealine.
Korraldajate sõnul annab see tunnistust, et noored ja tegusad inimesed saavad vajaliku info oma maaklerilt, need, kes sedalaadi asjaajamises veel vilunud ei ole, vajavad koolitust ja julgustust. Börsi töötajate jaoks oli koosolek väga informatiivne, sest igapäevatöös nad lõppkliendiga kokku ei puutu.
Infotunni toimumiskoht ei jätnud ürituse meeleolule mõju avaldamata ? EBSi saalis valitses vastuvõtlik ja teadmishimuline õhkkond, paljud kuulajad tegid märkmeid.
Börsijuht Gert Tiivas juhatas infotunni sisse ülevaatega uuele kauplemissüsteemile ülemineku põhjustest ja esimestest tulemustest. Ta pidas vajalikuks rõhutada, et uue süsteemi kasutuselevõtt ei ole imerohi kõigi aktsiaturu kitsaskohtade vastu.
Esimeste positiivsete tulemustena tõi Tiivas välja, et lisandunud on neli uut börsi liiget, kellest kaks ? Mandatum Stockbrokers ja Nordea Securities ? on juba tegevust alustanud ning Credit Suisse First Boston Europe ja Evli Bank alustavad lähiajal. Alust uskumaks, et HEXiga liitumine muudab börsi likviidsemaks, annab tõsiasi, et enam kaubeldavate aktsiate hinnanoteeringute vahe on kõvasti kahanenud.
Kriitikat pälvis ajakirjandus, kes küttis üles põhjendamatuid ootusi uue süsteemi suhtes, tundis kahjurõõmu selle käivitamisel tekkinud viperustest ning andis vastukäivat infot kasutustingimuste kohta.
Tallinna börsi turuteenuste osakonna spetsialist Ardo-Heiki Ingar andis põhjaliku ülevaate aktsiakauplemise alustest ja uue süsteemi iseärasustest. Kuulajad ei olnud küsimustega kitsid ega oodanud eestlaslikult ettekande lõppu, vaid hõikasid kohe vahele, kui midagi segaseks jäi. Peamiselt küsiti ikka aktsiahindade kujunemise ja teenustasude kohta.
Koolitajatelt jäi kõlama soovitus olla asjatundlik klient: veenduda oma soovides, väljendada oma ostu- või müügitahet üheselt, pidada nõu maakleriga ja mitte liigselt usaldada infotehnoloogiat.
Kui mängureegleid teada, ei vea ka kauplemissüsteem alt, sest Soomes töötab see tuhandeid kordi suuremate andmemassiividega.
Seotud lood
Hiljuti miljonäristaatusesse jõudnud investor Rahakratt hoolimata finantsvabadusest priiskama ei kuku – luksusautode kollektsiooni omamise asemel sõidab ta ringi rendiautoga ning seetõttu pole ta ka eriti kursis palju furoori tekitanud automaksuga.