Selle tulemusena on tekkinud mõisted nagu ?kodukontor? ja ?mobiilne töökoht?, mis veel mõned aastad tagasi ei olnud mõeldavad. Järjest rohkem ettevõtteid leiab, et mõistlik on investeerida infotehnoloogiasse selle asemel, et pidada üleval kallist bürood.
Otsesed kulud ei pruugi selliste projektide puhul küll väga kiiresti väheneda, kuid lisandväärtus peitub mujal. Säästetakse raha töövahenditelt, palju suhtlust muutub e-suhtluseks. Vähenenud bürookulud ja eelkõige säästetud aeg on väärtused, mida töötaja saab sellisel juhul senisest paremini kasutada ettevõtte hüvanguks. Suureneb ettevõtte efektiivsus ja väheneb stress. Mõnevõrra kasvavad sidekulud ja investeeringud infotehnoloogiasse, aga mõistlikult planeerides ja erinevaid võimalusi kasutades on need kindlasti paljudel juhtudel väiksemad kui saadav lisandväärtus. Loomulikult peab iga ettevõte ise valima endale sobiva lahenduse lähtuvalt oma äri iseloomust ja eesmärkidest, kuid mitmed edumeelsed ettevõtted on leidnud, et saadav tulu ületab kulusid ning nende inimesed töötavad osaliselt kodus.
Tihti tekib töötajatel hetki, kui nad pole kodus ega kontoris, aga tööd oleks vaja teha. Just selliste olukordade lahendamiseks pakub Radiolinja klientidele GPRSil põhinevat mobiilset andmesidelahendust m-internet, mille abil saab peaaegu kogu Eesti territooriumil, kus on GSM-levi, kasutada internetti. Kõige parem on uut teenust võrrelda tema eelkäija GSM-andmesidega.
GSM Data oli suhteliselt aeglane ? kiirus vaid 9,6 kb/s ehk 3?4 korda väiksem kui koduse modemiühenduse puhul. Samas on ühendus kallis ? maksma peab iga minuti eest ning aeganõudev on ka ühenduse loomine. GPRS lahendab mitmed nendest probleemidest.
Teenuse kasutamine on mugavam, sest lüheneb ühenduse loomise aeg ja kasvab ühenduskiirus, mis võib ideaaltingimustel olla isegi kuni viis korda kiirem kui GSM Data.
Kiirust mõjutavad siiski mitmed asjaolud, mida operaator ei saa mõjutada ? telefoni tüüp, kõnede maht selles piirkonnas, internetiühendus, mis jääb operaatori vastutusest väljapoole, sihtlehekülje kättesaadavus jms. Lisaks peab meeles pidama, et GPRS-ühendus on dünaamiline ning kasutab kõnest ülejäävat ressurssi, st kui tugijaama piirkonnas on palju kõnesid, siis GPRSi kiirus paratamatult langeb.
Kasutaja jaoks on kindlasti tähtis, et teenuse kasutamine muutub kliendisõbralikumaks ? GPRSi ei maksustata minutite alusel, vaid kuumaksuna või mahupõhiselt. Neist viimane tähendab, et maksad vaid selle mahu eest, mida liigutad, ja ühenduse nii-öelda üleval hoidmine ei maksa midagi.
Kuna teenus on uudne, siis Radiolinja pakub m-interneti teenust suve lõpuni tasuta ? kõik soovijad saavad liituda ja teenust kasutada ilma igasuguse piiranguta.
Kus GPRS-teenust kasutada? Oluline on aru saada, et GPRS on andmeside, mis teeb olemasolevate interneti- ja WAP-lahenduste kasutamise lihtsamaks. GPRS-telefoniga saab senisest kiiremini ja odavamalt kasutada kõiki WAP-teenuseid (näiteks Äripäev Online, hanza.net). Samuti saab telefoni kasutada modemina, ühendades selle pihu- või sülearvutiga kas juhtme, infrapuna või Bluetoothi abil, ning kasutada internetti või logida ennast ettevõtte intranetti suvalises Eesti piirkonnas.
Praegu on seega GPRSi kasutusvaldkonnaks eelkõige interneti kasutamine. Prognoosime, et GPRSi kasutamine muutub massiliseks siis, kui turule tulevad mobiilsed lahendused, mis on suunatud konkreetsete kliendirühmade vajaduste rahuldamiseks. See võib tähendada olemasolevate lahenduste mobiilseks muutmist või päris uute lahenduste loomist, mis on võimalikud tänu mobiilsele andmesidele. Esimesed näited on Eestis juba olemas ? paljud on kindlasti kuulnud müügimeeste mobiilsetest töökohtadest, analoogne lahendus on lootsidele ja kindlasti on arendajatel veel mitmeid lahendusi varuks.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et mobiilne andmeside ei ole kallis ega keeruline ? kasutaja jaoks on tegemist samasuguse andmesidega, millega ollakse harjunud kodus ja kontoris. Tegemist on soodsaima võimalusega olla 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas ühendatud internetti.
Autor: Indrek Maripuu
Seotud lood
Ettevõtte või sõpruskonna jaoks sündmuse planeerimine ei pea olema peavalu, kus ürituse eestvedaja end peo toimumise ajaks tühjakspigistatud sidrunina tunneb. Restoran Lee ja Lore Bistroo meeskond, kes avas suvel kaks uut põnevat kohta – restorani UMA ja kokteilibaari Lessner –, korraldab just sinu vajadustele vastava õhtu, sätib paika menüü ja kannab hoolt ka meelelahutusliku poole eest.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele