Jäätmekäitluse TOP: väikesed üllatajad teevad turuliidritele pika puuga ära
Jäätmekäitluse edetabeli esiotsast ei leia üllatuslikult teada-tuntud nimesid, vaid hoopis väiksemaid tegijad. Jäätmereformi suhtuvad kõik kriitliselt.
Ragn-Sellsi pakendite sorteerimisliin Suur-Sõjamäel. Ragn-Sellsi leiab jäätmekäitluse TOPist hoopis lõpupoole. Kai Realo on aga jäätmereformi loomisel aktiivselt kaasa rääkinud. Foto: Andras Kralla
Jäätmekäitlus jagatakse kaheks: tava- ja metallijäätmete käitlejad. TOPis leidub mõlemaid ja ka esikümnes jagunevad nad enam-vähem võrdselt, kuigi tavajäätme käitlejaid on arvuliselt rohkem, kirjutas kestlikkusuudised.ee.
Valitsuse väljakuulutatud jäätmereform tekitab praegustes suurtes prügivedajates ja -käitlejates nii toetavaid kui ka eitavaid reaktsioone, kuid ühes ollakse kindel: nii odav jäätmevedu ei tule, kui minister lubas.
Uus jäätmeseadus kärbib märgatavalt omavalitsuste otsustusvabadust jäätmehoolduse korraldamisel, valitsuse hinnangul tagab see jäätmete senisest tõhusama sorteerimise.
Selleks, et vähem olmejäätmeid jõuks prügimäele või põletusahju, hakatakse pakendeid koguma kodude juures, tõstetakse saastetasud mitmekordseks ning omavalitsused hakkavad korraldama hankeid uut moodi.
Konkurentsiamet analüüsib korraldatud olmejäätmeveo ja -käitluse konkurentsiolukorda, sealhulgas korraldatud jäätmeveoga seotud lisateenuste hinnastamist.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.