Viimastel aastatel võib CE-märgist ehk vastavusmärki kohata ka ehitustoodete puhul, tõsi küll, seni veel väga piiratud ulatuses.
Euroopa Liidu dokument ? ehitustoodete direktiiv ? määrab olulised nõuded ehitisele: mehaaniline tugevus ja stabiilsus, tuleohutus, tervise- ja keskkonnaohutus, müraohutus, kasutusohutus, energia säästmine. Ehitustooted peavad olema sellised, et neist valmistatud ehitis vastaks olulistele nõuetele. CE-märgis sümboliseerib toodet, millest on võimalik ehitada olulistele nõuetele vastav ehitis, näidates ühtlasi ka seda, et ehitustoote nõuetekohasus on tõendatud direktiivis ette nähtud viisil.
Ehitustoodete direktiivile tuginedes on koostatud ehitustoodete harmoneeritud standardid, mis tähendab seda, et harmoneeritud standardit järgiva toote võib lugeda nõuetekohaseks (nende abil võib ehitada olulistele nõuetele vastava hoone või rajatise), kui toote nõuetekohasus on tõendatud harmoneeritud standardis välja toodud viisil.
Ehitustoodete kohta, millel puudub standard, võib koostada ehitustoote tehnilise tunnustuse, mille järgimine analoogiliselt harmoneeritud standardiga lubab toote lugeda nõuetekohaseks, kui toote nõuetekohasus on tõendatud tehnilises tunnustuses välja toodud viisil. Dokumentaalselt tõendab ehitustoote nõuetekohasust vastavusdeklaratsioon (koostab tootja või tema esindaja) või vastavussertifikaat (koostab teavitatud asutus).
CE-märgis annab meile teada, et ehitustoode vastab ehitustoodete direktiivi (ja kõigi teiste asjakohaste direktiivide) nõuetele. CE-märgis on toote passiks, mis lubab toodet turustada kõigis Euroopa majanduspiirkonna riikides. Siinkohal peab silmas pidama, et määrav on kaupade (ka ehitustoodete) vaba liikumise võimaldamine ? see saavutatakse CE-märgisega.
Ehitustoodete kasutamisega ehitusel on lugu erinev. See sõltub siiski kohalikest tingimustest (kliima, traditsioonid jne). Näiteks Itaalias kasutatav ehitustellis ei pruugi sobida Eesti kliimasse. Järelikult peab projekteerija planeerima ehitisse sinna sobivad tooted, kuid tedagi aitab CE-märgis. Nimelt pole tegemist ainult kahetähelise lühendiga, vaid CE-märgisega kaasneb ka toodet iseloomustav informatsioon. Loomulikult saab seda informatsiooni kasutada ka tellija ning ostja.
Täpsemad nõuded CE-märgise kohta antakse harmoneeritud standardis (tavaliselt lisas ZA.3) või Euroopa tehnilise tunnustuse suunises (tavaliselt peatükis 8).
Toote CE-märgisega varustamise kohustus lasub tootjal või tootja ametlikul esindajal Euroopa majanduspiirkonnas. CE-märgis paigaldatakse otse tootele või toote pakendile või sisaldab seda tootega kaasnev dokumentatsioon.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?