1994. aastast pärineva soovituse tähelepanu all on füüsilisest isikust ettevõtjad ning juriidilise isiku staatust mitteomavad isikuühendused, mida inglise keeles mõiste partnership all tuntakse. Eestis on täis- ja usaldusühingud (inglise keeles general partnership, limited partnership) juriidilised isikud.
Komisjoni soovitusel on kaks eesmärki. Esiteks vältida FIEde ja isikuühenduse ettevõtluse koormavamat maksustamist võrreldes tavaliste äriühingutega, kui see tuleneb ettevõtja juriidilise vormi erinevustest. Teiseks vältida astmelisest tulumaksust tulenevaid negatiivseid tagajärgi FIEde ja isikuühenduste jaoks, sest füüsilise isiku tulu osa maksuastmeid on kõrgemad kui äriühingutel.
Eesti kontekstis sellel soovitusel olulist tähtsust ei ole. Füüsilise isiku ja juriidilise isiku maksumäärad on sisuliselt võrdsed, ei ole astmelist tulumaksu. Samuti on täis- ja usaldusühingud juriidilised isikud (st eraldi maksumaksjad; mujal riikides maksustatakse osanikke sageli vastavalt osalusele füüsilise isiku tulumaksuga. Küll on aga vaja Eestis sätestada, et maksustamist ei teki hetkel, kui FIE otsustab ümber kujundada oma ettevõtluse vormi, asutades äriühingu. Sisuliselt tulu pole realiseeritud, kuid FIEd võidakse ettevõtluse lõpetamisel praegu maksustada kui ettevõtluse vara isiklikku tarbimisse võtmist. Vastav muudatus tulumaksuseaduses on kavas välja töötada.
Loomulikult puudutavad FIE tegevust ka sellised ELi üldpõhimõtted nagu kaupade, teenuste, kapitali ja isikute vaba liikumine, asutamisvabadus ning mittediskrimineerimine.
Raske on öelda, missuguses ELi liikmesriigis FIEsid kõige soodsamalt maksustatakse, sest maksustatakse ju inimese tulu, millest ettevõtlustulu moodustab sageli vaid ühe osa.
Vaatama peab kõiki soodustusi koos, ka neid, mis otseselt ettevõtlusest ei tulene. Olulised on maksumäärad, maksuarvestuse kas tekke- või kassapõhisus, maksuvaba tulu, muud mahaarvamised. Sätestatud võib olla ka soodustusi konkreetsele tegevusalale.
Eestis saab praegu välismaa FIE end arvele võtta, kuid me eeldame tema aktiivset osalemist töös. Seetõttu on nõutav elamis- ja tööloa olemasolu. Eestis on soodne see, et tulumaksuarvestus on kassapõhine (puuduvad amortisatsioonireeglid ja tulu tekkepõhine arvestus). FIE saab avada nn investeeringute erikonto, millele kantud ettevõtlustulu selle teenimise ajal ei maksustata, vaid alles raha kontolt väljavõttes (saab koguda vahendeid investeeringuteks). Sotsiaalmaksu miinimumkohustus on küllaltki väike: 33 on 700 kroonist kuus; kui inimene saab samal ajal palgatulu, siis väheneb miinimumkohustus isegi kuni nullini.
Füüsilise isiku tulu maksustatakse residentsuse järgi. See tähendab, et inimene ei saa valida riiki, mille maksureegleid ta järgib, vaid see sõltub residentsusest. Residentsuse määramiseks on mitu kriteeriumi, kuid esimene neist on alaline elukoht. Kui inimene saab tulu teisest riigist, siis on tulu tekkimise riigil samuti õigus seda maksustada (nn allikatulu). Residentsusriigil on õigus maksustada inimese üle maailma saadud tulu.
FIEdesse suhtutakse ELis nagu väikestesse ja keskmise suurusega ettevõtetesse (SME). Eestil on ühtne maksumäär nii äriühingu kasumile kui füüsilise isiku tulule, seal hulgas FIE ettevõtlustulule.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.