Taas kord on kätte jõudmas see aeg, kui enamikus ettevõtetes hakatakse turunduseelarveid koostama.
Kui aega ja/või kogemusi vähe, siis minnakse paraku lihtsama vastupanu teed: võetakse ette eelmise aasta teises pooles ja käesoleval aastal toimunud traditsioonilised kampaaniad, suurendatakse plaanitavaid kulusid kümmekond protsenti, lisatakse uute toodete turuletoomise kampaaniad ning enam-vähem samad püsikulud blankettidele, valguskastide rendile ja reklaamimaksule. Ja saadaksegi eelarve, mida pole omanikel põhjust tagasi lükata.
Selleks et koostada turunduseelarvet, mis vastaks ettevõtte eesmärkidele, tuleb teha oluliselt rohkem eeltööd. Alustama peaks juba märtsis-aprillis turunduse auditiga, millele toetudes järgneb varasuvel pikaajaliste eesmärkide, strateegia ja turundusinvesteeringute taseme määramine. Pikaajalised eesmärgid seatakse tavaliselt kolmeks aastaks.
Pikaajalised plaanid sisaldavad nii missiooni, äridefinitsiooni kui ka põhjalikke turu ja konkurentide analüüse. Lisaks on strateegilises turundusplaanis samad osad nagu taktikaliseski: turu kasvuprognoosid; turunduseesmärgid väljendatuna käibe, kasumi ja turuosa järgi, mis on jaotatud erinevate tootegruppide, toodete ja kliendisegmentide vahel; strateegiad eesmärkide saavutamiseks; tulude ja kulude suurus kogu perioodiks ning jagatuna aastate peale.
Peale suvepuhkusi hakatakse koostama järgmise aasta taktikalisi tegevusplaane, milles täpsustatakse toodete ja teenuste müügieesmärgid kliendigruppide kaupa ning nende saavutamiseks vajalike turundustegevuste ajakava ja kulud järgneva aasta lõikes.
Sellise rütmiga tööd planeerides võib iga turundaja kindel olla, et sügisesed tööpäevad ei veni topeltpikaks ning turunduseelarve pole tehtud omanike meelerahuks, vaid see vastab ettevõtte tegelikele eesmärkidele.
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.