Hollandi firma Bosal Holding seljatas Euroopa Kohtus Hollandi riigi, jättes pika ninaga nende välismaa tütarfirma kallal urgitsenud maksuametnikud. See tõestab hästi, et Euroopa Kohtu roll ja võimalused igapäevase ettevõtluse mõjutamiseks on alahinnatud.
Ettevõtjal ei tule pahatihti pähegi, et talle ebameeldivusi valmistav siseriiklik õigusakt võib olla vastuolus Euroopa Ühenduse asutamislepinguga, mis annab ettevõtjale võimalused ebameeldivuste vältimiseks. Näiteks keelab Euroopa Ühenduse asutamisleping piirangud, mis kitsendavad äriühingute asutamisvabadust teistes liikmesriikides. Selle alla käivad ka piirangud, mis takistavad teise liikmesriigi territooriumile esinduste, filiaalide ja tütarettevõtete rajamist.
Konservatiivsel lugemisel jääb selliste üldsõnaliste sätete sügavam mõte tihti mõistetamatuks, kuid tõlgendades sätteid laialt, on Euroopa Kohtu praktika viinud mitmete siseriiklike õigusaktide kõrvalejätmiseni. See andis õiguse ka Bosal Holdingule võitluses Hollandi maksuametiga. Hollandi seadusandlus lubas ettevõttel arvata tuludest maha tütarettevõtete kulusid, mis on tehtud suunitlusega luua maksustatavat tulu Hollandis.
Teisisõnu, nõudes tütarettevõttelt maksustatava kasumi tekkimist ka Hollandis, piiras sealne seadus taoliste kulude mahaarvamist. Kui kohaliku maksuameti inspektor keeldus teistes liikmesriikides olevate tütarettevõtetega seonduvaid kulusid aktsepteerimast, vaidlustas Bosal Holding keeldumise kohtus. Hollandi Ülemkohus esitas omakorda taotluse eelotsustuse saamiseks Euroopa Kohtult. 18. septembril avaldaski Euroopa Kohus oma otsuse vaidluses Bosal Holding Hollandi Kuningriigi vastu. Tuginedes Euroopa Ühenduste asutamislepingu sätetele, leidis kohus, et Hollandi maksusätted takistavad tütarettevõtete asutamist teistes liikmesriikides, kuna reeglite tulemusena võib emaettevõtte huvi tütarettevõtte kasutamiseks ettevõtluses kahaneda. Kohus ei pidanud veenvaks Hollandi riigi väiteid erineva maksustamise õigustatusest. Kohtu sõnul tuleb erandi rakendamiseks tõendada otsene seos saadava maksusoodustuse ja seda üles kaaluva muu rahalise kohustuse vahel. Samuti ei tuvastatud ühtegi hüve, mis kompenseeriks piiranguid tulude mahaarvamisel.
Euroopa Kohus leidis, et Hollandi maksusätted on vastuolus Euroopa Ühenduse õigusaktidega, kuna piiravad põhjendamatult ettevõtete asutamisvabadust, luues teistes liikmesriikides tütarettevõtteid omavatele ettevõtetele ebasoodsa olukorra.
Tegemist on vaid ühe näitega, kus ettevõte läks oma huvide kaitsel välja Euroopa Kohtusse. Tuleb loota, et ka Eesti ettevõtjad on oma õiguste kaitsel sama aktiivsed ning analüüsivad põhjalikult neile Euroopa õiguses avanevaid võimalusi.
Artiklis toodud vaated on autori isiklikud
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele