Eesti Tööandjate Keskliit ei kooskõlastanud sotsiaalministeeriumi poolt ettevalmistatud töötajate kaasamise seaduse eelnõu.
Eelnõu tagasi lükkamise põhjuseks on liidu teate kohaselt see, et eelnõus on töötajate esindajate valimisel ettevõtete töönõukogudesse antud põhjendamatu eelis ametiühingutele.
Töötajate kaasamise seaduse eelnõus sätestab Euroopa Liidu vastava direktiivi alusel ettevõtjatele kohustuse luua töönõukogud nendes ettevõtetes, mis annavad tööd rohkem kui 1000 töötajale ning tegutsevad vähemalt kahes ELi liikmesriigis. Töönõukogu moodustatakse emaettevõtja juures liikmesriigis tegutsevate tütarettevõtjate töötajate esindajatest.
Eelnõu annab Eestis vastavate esindajate määramise eelisõiguse ettevõtte ametiühingule, seades teised töötajate esindusvormid sellega ebavõrdsesse olukorda.
?Ametiühingute õiguste seaduslik põhistamine rikub väljakujunenud töötajate esindamise traditsioone,? ütles Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis. ?Paljudes ettevõtetes esindavad töötajaid suhetes tööandjaga ametiühingute asemel usaldusisikud,? lisas Kriis.
Kriisi sõnul sõltub töötajate esindaja esinduslikkus sellest, kui suurt osa töötajaskonnast reaalselt esindatakse. ?Töötajate usaldusisikutel, kes esindavad töötajaid sõltumatult ametiühingutest, on ettevõtetes töötajate ja tööandjate huvide tasakaalustamisel tihti paremad võimalused, kui jõuvõtteid kasutavatel ametiühingutel,? ütles Kriis
Seotud lood
Eesti heaolu kasvu takistab vohav bürokraatia, napp ambitsioon ning ohjeldamatult paisunud riigi kulutused – nii arvavad 5. märtsil toimuval majanduskonverentsil
“Tuulelohe lend 2025” esinevad tippjuhid ja ettevõtjad.