16. sajandi ehituslikke detaile paljastav söögi-joogikoht asub ruumides, kus mõni aeg tagasi oli kaasaegne tervisetoodete kauplus.
Nüüd nähtavad sajanditevanused seinad ja laetalad olid peidetud 3?4 materjalikihi taha, mida oli lisatud nii esimese Eesti vabariigi kui ka nõukogude ajal. ?Huvi pärast vaatasime erinevate kihtide taha ja üllatusi tuli iga korraga,? meenutab baari üks omanikke Indrek Unt, kel sügavam huvi arhitektuuri ja sisekujunduse vastu.
Ettearvamatud leiud olid ühtlasi ruumi renoveerijate suurim rõõm ja suurim probleem. Tervikliku ja autentse tulemuse nimel läks ehitusaeg planeeritust nelja kuu võrra pikemaks. Boonusena muutus ruum aga lisakihtide eemaldamisel 17 ruutmeetri võrra suuremaks.
Baari kontseptsioon meenutab vahemerelikke veini- ehk tapasebaare. Erinevalt klassikalistest vinoteekidest, kus õhkkond intiimsem, tahtsid uue veinibaari omanikud teha kohta, kus inimesed julgeksid tunda end vabamalt ja rääkida ka kõvema häälega. Algul pakutakse baaris Hispaania veine ja n-ö tapasesööke, hiljem lisanduvad veinid ja road Kreekast ja Itaaliast.
Vahemerelikke jooni on toodud ka sisekujundusse. Laes ja baariletil on kasutatud keraamilisi plaate, põranda materjaliks on eestiaegne tellis, mis viiludeks lõigatud ja kalasabamustrisse pandud.
Ehitus kulges omanike vahetul juhtimisel ? ühtegi suurt ja tuntud restaureerimisfirmat appi ei võetud. Ka polnud aluseks lõpuni valmis projekti. ?Kõik kulges tekkepõhiselt,? lähtuti Undi sõnul palju töö käigus tekkivatest ideedest.
Veinibaari ehituses ja kujunduses on palju kasutatud käsitsitööd. Isegi keraamilised plaadid baariletil pole vabrikutoodang, vaid endal tsementplaadist välja lõigatud ning emaili ja lakiga kaetud. ?Täpselt soovitava tonaalsuse ja kujuga plaate poest ei leiagi,? põhjendab Unt.
Laes olevad keraamiliste plaatide killud on aga saadud plaatidest, mis ostetud kaupluse laojääkidena ? odav võimalus ostjale, kasulik kauplusele.
Silmatorkavad on baari valgustid: lambikupliteks on äralõigatud põhjaga koduveinipudelid või on need käsitsi veinitünni laudadest valmistatud.
Tapas & Vino baari ruumi toorik oli väga hea ? mõnus vanaaegne ruum. Väga hästi on õnnestunud lagi, mis märgilisena peaks inimestele hästi meelde jääma.
Kohati on baaris eklektikat, aga see hakkab tervikuna mõjuma. Üksikdetailidena pole kõik asjad kõige paremad, aga koos mõjuvad hästi.
Toredad on lambid, mis tulid pooleldi n-ö iseenesest. Hea varjuga retrohõngulised lambid annavad veiniõhkkonnale palju juurde. Pudelite kasutamine lambikuplina on tõenäoliselt kasutatud nipp, aga meie inimestele mõjub värskena.
Mööbel on ostetud second-hand?ist. Must värv ühendab laudu ja Ukrainas toodetud nn Viini toole, nii et need ei ole ka omavahel konfliktis.
Mõnes kohas võib ruum mõjuda poolikult, kuid sinna lisandub ilmselt veel mööblit jms. Sellised kohad muutuvad heaks, kui nad kujunevad ajapikku.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.