Viimastel aastatel on Tartu Kunstimuuseumis väga huvitavad näitused. Hiljuti avatud väljapanek pakub vaatajatele mitmekülgse üldpildi Eesti kunstiloo erilisest etapist.
13. detsembril 1923 Võrus loodud Eesti Kunstnikkude Rühmast kujunes üks avangardsemaid kunstirühmitusi, kelle suundumuseks oli kubism ? konstruktivism. Oma maalide, graafika, skulptuuride, lavadekoratsioonide ja raamatukujundustega püüdsid nad seda ratsionaalset, harmooniat ja tasakaalu taotlevat kunsti propageerida. Mitte vähem olulised polnud ka nende sõnavõtud ajakirjanduses.
Kuraatorite Reet Margi ja Holger Rajavee valikus pakuvad paljud Jaan Vahtra, Friedrich Histi, Eduard Ole, Felix Randeli, Henrik Olvi, Juhan Raudsepa, Märt Laarmani, Arnold Akbergi, Edmond Arnold Blumenfeldti ja Aleksander Krimsi teosed nii taaskohtumis- kui ka avastamisrõõmu. Välja on pandud hulk fotosid kunstnikest ja nende kadunud maalidest, artikleid, raamatuillustratsioone jms. Kaasajal tihti mittemõistmist ja isegi naeruvääristamist leidnud tööd on tänaseks muutunud tõsiseks kunstiklassikaks, paljude kunstiloolaste arvates kuuluksid Märt Laarmani ja Arnold Akbergi stiilipuhtad ja kõrgetasemelised teosed konstruktivismi rahvusvahelisse ajalukku, kui nad oleksid töötanud avangardi keskustele lähemal.
Käesoleval väljapanekul on meil võimalus nende ja teiste Eesti Kunstnikkude Rühma liikmete teoseid nautida ning mulle tundub, et seda näitust tuleb mitu korda vaadata!
Autor: Tiina Kolk
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.