Lisaks neljale mainitud eestlasele hukkus kopteris veel kaks USA kodakondsusega eestlast.
«Istu, ma pean sulle midagi rääkima,» ütles Pärnus elav 80-aastane Milla Jaksi üleeile õhtul USA idarannikul elavale sama vanale täditütrele Tiiule helistades, et teatada talle lähedaste surmast, kirjutab Pärnu Postimees.
Milla kanda jäi Ameerikasse kurva sõnumi edastamise koorem: Tiiu 86-aastane õde Liidia Hamburgen ja 46-aastane õetütar Mary Elizabeth Hamburgen olid need kaks USA kodanikku, kes õnnetuses surma said.
Pärast 1944. aasta sügisel perega Eestist lahkumist pääses Liidia taas Eestisse 1987. aastal ja viimasel ajal on Liidia pere käinud Eestis igal suvel. Tartus tuttavate pulmas tulnud Hamburgenid peatusid enne lahkumist Pärnus Milla juures ja käisid Toris sugulastel külas, samuti Pärnu peal Liidia ja Milla nooruseradadel.
«Vihma sadas. Liidia ütles, et see oli nii tore, et me saime istuda ja ajada juttu,» meenutas Milla. Pärnus vaatasid nad Liidia ja Tiiu kunagist elukohta, käisid kunagise tütarlaste gümnaasiumi juures, kus nad omal ajal õppisid ning Lydia ja Mary viisid enne lahkumist sugulased välja sööma.
Üleeile pärastlõunal saatis Milla kallid külalised Pärnust bussi peale. Öö veetsid Liidia ja Mary Tallinnas Viru hotellis, et hommikul kiirlaevale minna. Kiirlaevade väljumised aga tühistati halva ilma tõttu. Sadamas nägid Liidia ja Mary Copterline?i reklaami ja kuna kell 14 väljus lennuk, mis pidi nad tagasi Ameerikasse viima, läksid helikopteri peale.
Liidia elas abikaasaga USA keskosas Minnesotas ja psühhiaatrina töötanud Mary abikaasa ning pojaga läänerannikul Californias.
Lõunal kuulis Milla raadiost, et kiirlaevad ei sõida ja Copterline?i helikopter kukkus alla, ning süda aimas halba. «Mul tekkis hirm, sest teadsin, et nad pidid kella kaheks lennuki peale jõudma ja helikopter on ju kõige kiirem,» sõnas ta. Vahepeal tekkis lootus, kui teatati, et kopteri reisijate seas olnud ameeriklased olid mees ja naine.
«Mis ameeriklane...,» rehmas Milla täditütre kohta. Kuigi reisijate nimekirjas seisis Lydia Hamburgen, oli ta sünnijärgne nimi Liidia Riis, ta isa Surju algkooli juhataja ja kogu suguvõsa pärit Tori kandist.
1944. aasta sügisel vanematega Saksamaale põgenemise järel töötasid Liidia ja Tiiu USA Punases Ristis, kus mõlemad oma tulevase mehega tutvusid. Edasi läks kogu pere Ameerikasse, kus 1926. aastast elas nende onu, kunstnik Jüri Riis.
Kuna uudistes õnnetuse kohta ei öeldud kopteris olnud reisijate nimesid ja mujaltki infot ei saanud, polnud Milla õhtuni sugulaste saatuses kindel. Uudistes hõigatud telefoninumbril 1345 helistades ei saanud ta ühendust. Hiljem sai Milla Copterline?i infonumbrilt teada, et Hamburgenid olid allakukkunud kopteris.
Liidia abikaasa Arthur, Mary pere ning Liidia pojad Bill ja Tom oma peredega on USAs. Mary 10-aastasele pojale Connorile saadab Milla mälestuseks päev enne õnnetust tehtud foto, kus Mary seisab Milla koduaia õunapuude all.
Seotud lood
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?